Pozivajući se na informacije Službe za reviziju pri Središnjem izbornom povjerenstvu BiH (SIP), list navodi kako je samo iz proračuna Federacije BiH, koji je u kroničnim deficitu zbog čega se ona i morala zadužiti kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), političkim strankama od 2004. do kraja 2012. godine transferirano oko 14 milijuna eura.
Republika Srpska, čiji je proračun također u konstantnom "minusu", strankama je u istom razdoblju dala čak 15,3 milijuna eura.
Ostatak sredstava do 90 milijuna eura strankama su izdvajale općine odnosno županije i država BiH.
Osnova za financiranje političkih stranaka su odredbe Izbornog zakona kojima je to predviđeno ovisno o zastupljenosti stranaka u tijelima zakonodavne vlasti, od lokalne do državne razine. U praksi to znači kako stranke s većom zastupljenošću u različitim parlamentima imaju i pravo na veće dotacije iz proračunskih sredstava.
Bosna i Hercegovina spada među države s rekordnim brojem političkih stranaka. Prema dostupnim podacima, u toj zemlji, koja broji oko 3,8 milijuna stanovnika, barem "na papiru" krajem 2012. godine djelovalo je čak 190 stranaka.
Tijekom ove godine popisu su se pridružile još dvije: Demokratska fronta (DF) koju je osnovao član Predsjedništva BiH Željko Komšić i Stranka pravde i povjerenja (SPP) na čijem je čelu Živko Budimir, predsjednik Federacije BiH koji je trenutačno u pritvoru zbog sumnji da je umiješan u korupciju.