TOPLICE SVETI MARTIN - Ulaskom u Europsku uniju malom gospodarstvu, koje je pokretačka snaga svakog gospodarstva, otvaraju se nove prilike za razvoj i rast korištenjem Strukturnih fondova EU, zaključeno je na Nacionalnom savjetovanju o gospodarstvu i poduzetništvu, koje je u organizaciji Ministarstva obrta i poduzetnštva održano u Toplicama Sveti Martin. Ministarstvo je stoga pozvalo hrvatske poduzetnike da iskoriste mogućnosti koje su im dane kroz Otvoreni javni poziv za iskaz interesa za pripremu projektnih prijedloga, odnosno projekata koji ce se moći financirati iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Svrha tog javnog poziva, kako je rečeno, je prikupljanje projektnih prijedloga kojima ce se pružiti besplatna savjetodavna pomoć u pripremi projektne dokumentacije. Kvalitetno pripremljeni projekti moći će se prijaviti na natječaj za shemu bespovratne pomoći (u vrijednosti oko 30 milijuna eura) koja će biti objavljena odmah nakon ulaska Hrvatske u EU. Tijekom dvodnevnog Savjetovanja, koje je okupilo 200-tinjak sudionika, istaknuta je važnost stvaranja što poticajnijeg okruženja za malo i srednje poduzetništvo, a predstavljena je i Strategija razvoja poduzetništva za razdoblje 2013. do 2020. koju je ovaj tjedan usvojila Vlada, a čiji je cilj jačanje poduzetničkog potencijala i unapređenje kulture poduzetništva. Ostvarivanje ciljeva Strategije pridonijet će, kako je istaknuto, konkurentnom i ravnomjerno razvijenom malom gospodarstvu, koje se temelji na rastu izvoza, visokom stupnju inovacija, inovativnim proizvodnim procesima, povoljnom poslovnom okuženju itd.
ZAGREB - Matica umirovljenika Hrvatske pozvala je danas sve svoje članove da izađu na predstojeće lokalne izbore, 19. svibnja, i da, po svojoj procjeni, daju glas onim kandidatima i listama koji nude najbolja rješenja za ljude treće dobi. Matica odlučno traži promjene u mirovinskom sustavu, a svoja stajališta je izrazila u prijedlogu Deklaracije o osnovnim i neotuđivim pravima umirovljenika i starijih osoba. One stranke koje budu nudile ispunjavanje zahtjeva iz prijedloga Deklaracije, imaju realnu prigodu da dobiju više glasova jer će ih umirovljenici sigurno znati prepoznati, istaknuo je u priopćenju predsjednik Matice umirovljenika Hrvatske, Vlado Nožarić. Podsjeća kako je vodstvo Matice umirovljenika upozorilo sve svoje udruge-članice, u kojima ima više od 273.000 članova, da se trebaju ponašati u skladu sa Zakonom o udrugama, te se izravno politički ne svrstavati za bilo koju stranku ili koaliciju, a posebno ne potpisivati akte o suradnji s političkim strankama. Pojašnjava kako članovi Matice umirovljenika mogu biti i članovi političkih stranaka ili nezavisni kandidati na izborima, ali kao pojedinci, bez pozivanja na podršku Matice kao udruge. Međutim, naglašava Nožarić, "jasno je da Matica neće biti do kraja pasivna, nego da će i dalje javno upozoravati na glavne probleme umirovljenika, sa ciljem da upravo potakne stranke da u svojim izbornim programima ponude izlaze iz postojećeg siromaštva u koje su zapali umirovljenici".
ZAGREB - Časopis "Politička misao" zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti (FPZ), najstariji politološki časopis u Hrvatskoj, nekadašnjoj Jugoslaviji i cijeloj tadašnjoj socijalističkoj Europi, obilježava pola stoljeća neprekinutog izlaženja. "Rijetko je naći politološki časopis u svijetu (a naročito izvan britanskog i američkog akademskog kruga) s tako dugom poviješću", istaknuo je za Hinu novi glavni i odgovorni urednik "Političke misli" Dejan Jović. Podsjećajući da je časopis pokrenut odmah s osnivanjem FPZ-a 1962. godine, Jović napominje kako je njegov prvi broj izašao 1964. godine, a u ovoj su godini ušli u pedesetogodišnjicu njegova izlaženja objavljivanjem prvog broja u 50. svesku. "Časopis je izlazio bez prekida, a trenutno izlazi u četiri broja godišnje na hrvatskom jeziku, te još jedan broj na engleskom (kao broj 5). Englesko izdanje pokrenuto je 1995. godine, pod naslovom Croatian Political Science Review", kazao je Jović izrazivši želju za češćim izlaženjem časopisa na engleskom jeziku. Navodi da je "Politička misao" glavni politološki časopis u Hrvatskoj u kojem se objavljuju tekstovi iz svih grana politologije, ali je otvoren i za srodne discipine. Pri tome, u iduće četiri godine veći fokus planira se staviti na analiziranje hrvatske politike u globalnom kontekstu, te postići da časopis bude središnja referentna publikacija za studiranje hrvatske politike i društva - u globalnim okvirima. Također, časopis je otvoren i prema politolozima izvan Hrvatske, a svim zainteresiranima dostupan i u e-obliku preko portala hrvatskih znanstvenih časopisa - Hrčak, gdje se nalazi među prvih deset akademskih časopisa po čitanosti.
ZAGREB - Temeljni spisi svake osobe, kao što su potvrda o rođenju, vjenčanju, potvrda o smrti, presuda o razvodu braka te svi ostali podaci koji se vode u državnim maticama, uskoro će se voditi isključivo u elektroničkom obliku, što će pridonijeti financijskoj uštedi, ali i skratiti vrijeme građanima koji trebaju neki osobni dokument. Novo vođenje matica, kao i procedura upisa u njih, propisana je novim zakonom o državnim maticama koji je u konačnoj saborskoj proceduri. Glavni razlog da se nove zakonske odredbe mogu početi primjenjivati zapravo je obiman posao obavljen kroz posljednjih deset godina kad se počelo s unosom podataka iz državnih matica u informatičku bazu. Tako je u siječnju ove godine u informatičkim bazama bilo upisano gotovo 29 milijuna podataka što u odnosu na ukupni broj upisa iznosi 93,7 posto. Korištenje informatičke tehnologije omogućilo je matičarima lakše i brže izdavanje isprava što je utjecalo i na poboljšanje učinkovitosti rada u odnosu na ostvarivanje prava građana, a isto tako i uvelike pridonosi povezivanju tih informatičkih baza podataka s ostalim državnim evidencijama o građanima. Po novom zakonu iznimno će se matica vjenčanih osim u elektroničkom obliku i dalje voditi na propisanom obrascu i to do izmjena Obiteljskog zakona. Propisuje se i način izmjene podatka o spolu, što znači da na ispravama neće biti vidljive promjene kod osobe koja je promijenila spol i ime. To je u novi zakon unijeto na prijedlog LGBT udruga, a čime se štite prava tih osoba i sprječava diskriminacija.
ZAGREB - Petero kandidata za zagrebačkog gradonačelnika kojima su mediji i ankete dale prednost u odnosu na druge Milan Bandić, Vladimir Ferdelji, Margareta Mađerić, Rajko Ostojić i Branko Vukšić jednodušni su u ocjeni da gradsko odlagalište otpada treba sanirati te da njihovim listama neće biti potrebno koaliranje u skupštini, ali se razilaze oko smanjenja prireza, restrukturiranja Holdinga i promjeni imena Trga maršala Tita. Margareta Mađerić (HDZ) jedina je među kandidatima javno podržala inicijativu da se naziv Trga maršala Tita promjeni u Kazališni trg, dok većina drugih kandidata smatra da to ne treba učiniti jer je Tito povijesna ličnost, a SDP-ov kandidat Rajko Ostojić inicijativu je usporedio s micanjem spomenika banu Jelačiću 1945. Postane li gradonačelnik, Ostojić namjerava smanjiti sadašnji prirez od 18 posto, a smanjenje najavljuje i Margareta Mađerić, i to na 12 posto. Vukšić smatra da je prirez nemoguće smanjiti u kratkom roku, Ferdelji poručuje da ne namjerava smanjiti prirez nego dugove grada, dok Bandić obećanja svojim oponenata naziva "sijanjem iluzija". "Smanjenje prireza za sada je moguće samo kao predizborno sijanje iluzija. Ali iza samih izbora bit će iznenađenja, posebno na prihodnoj strani proračuna", poručio je Bandić. Ostojić najavljuje restrukturiranje i podjelu Holdinga u "četiri logična sektora prema kriteriju kakav je položaj određene podružnice na tržištu". Za gubitke Holdinga krivi Bandića. Bandić, međutim, uzvraća da će u godini dana dovršiti stabilizaciju Holdinga, za koju ga, kaže, krive oni koji su Holding koristili za politikantsku stranačku podjelu neznalačkog prava upravljanja. Ferdelji, pak, najavljuje da će, postane li gradonačelnik, razdvojiti tržišna od komunalnih društava unutar Holdinga. "'Tržišni' Holding bio bi stavljen na tržište, sa ili bez promjene vlasništva, a 'Komunalni Holding' imao bi zajedničke funkcije za sve podružnice, u cilju smanjenja troškova, kako je i prvotno bio zamišljen", objašnjava Ferdelji. Razdvajanje tržišnih dijelova Holdinga od komunalnih najavljuje i Margareta Mađerić. "Izdvojit ćemo ona društva koja samostalno mogu poslovati i potvrditi se na tržištu. Ne vidim razlog da upravljamo tvrtkom koja se bavi reklamnim poslovima, trgovinom lijekovima i slično te da sve to radimo istodobnom s djelatnošću komunalnih usluga. Na kraju kvalitetno ne radimo ni jedan ni drugi posao, a račun te neracionalnosti plaćaju svi koji žive u Zagrebu", smatra Mađerić. Obećava niže cijene gradskih usluga za socijalno ugrožene skupine, branitelje i umirovljenike. Uzrok skupim komunalijama Vukšić vidi u rastrošnosti unutar Holdinga. "Zagrebački holding sinonim je za rastrošnost, namještene natječaje, stranačko kadroviranje, bahatost", tvrdi Vukšić i obećaje će promijeniti takvo stanje. Svi kandidati za gradonačelnika suglasni su kako se odlagalište otpada na Jakuševcu mora hitno sanirati i osigurati odvajanje otpada.