FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Komentar "Glasa Koncila" o američkom izvješću o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj

Autor: macu
ZAGREB, 30. travnja 2013. (Hina) - Katolički tjednik "Glas Koncila" u komentaru novoga broja piše da ne treba očekivati da SAD rješava unutarnja pitanja Republike Hrvatske, no budući da Ured za demokraciju, ljudska prava i rad američkoga Državnog tajništva objavljuje godišnja izvješća o stanju ljudskih prava, treba se nadati da će doći na dnevni red ponovno pokretanje demokratizacije i izgradnja prave demokracije u Hrvatskoj.

U uredničkom komentaru "Demokracija u Hrvatskoj" Ivan Miklenić piše da je Ured za demokraciju, ljudska prava i rad američkoga Državnog tajništva objavio je u travnju redovito godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu, pa i o stanju u Hrvatskoj, no to izvješće nije u Hrvatskoj zadobilo osobitu javnu pozornost.

"Kao što nije dobro podcjenjivati američko godišnje izvješće o ljudskim pravima, tako ga nije dobro ni precjenjivati", napominje komentator, dodajući kako je potrebno iznijeti barem neke napomene ne samo na američko izvješće o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj nego i na politički stav SAD-a prema Hrvatskoj, jer taj stav, priznao to tko ili ne, ipak igra veću ulogu negoli je to itko spreman priznati.

Miklenić smatra da izvješće o stanju ljudskih prava, koje bez sumnje dodiruje i stvarne probleme kao što je korupcija, previđa i ne registrira ono temeljno ili ključno, a to je gotovo potpuno zaustavljanje procesa demokratizacije.

"Očevidno je da su u zemlji u kojoj je gotovo potpuno zaustavljen demokratski proces nužno ugrožena temeljna ljudska prava velike većine hrvatskih građana", tvrdi komentator.

Ocjenjuje da je nemoguće da SAD ne bi bio informiran o demokratskim zavjesama i prividima koje stvaraju oni koji stvarno kontroliraju najvažnije segmente hrvatskoga društva i koji Hrvatsku, političke stranke, mnoge institucije i gotovo sve hrvatske građane pretvaraju u taoce svojih osobnih i grupnih interesa i ambicija.

"Nije moguće da američki eksperti za Hrvatsku ne bi znali da gotovo potpunu kontrolu u politici, gospodarstvu, kulturi i medijima imaju bivši komunistički kadrovi i njihovi mlađi klonovi i da ti ljudi, ni kad bi to htjeli, nikako ne mogu demokratizirati Hrvatsku, nikako ne mogu izgraditi državu vladavine prava i stvarne slobode, državu u kojoj bi vladala stvarna ravnopravnost svih građana", tvrdi u komentaru te dodaje da maskiranje vodećih političkih i inih kadrova u Hrvatskoj u maske novih popularnih ideologija demokratskoga Zapada ni na koji način ne može postići nikakav pomak u stvarnom poštivanju temeljnih ljudskih prava, dostojanstva svake ljudske osobe i općega dobra - a bez čega nema ni demokracije.

Komentator smatra kako nije moguće da SAD ne bi vidio da postojeće izborno zakonodavstvo u Hrvatskoj omogućuje partitokraciju umjesto demokracije, da je posljedica tako kadrovski oblikovanoga političkog sustava trajna dominacija manjine nad većinom, trajna manipulacija hrvatskim građanima.

"Opće je poznato da je u Hrvatskoj stvoren privid demokracije u kojem postoji sloboda iznošenja različitih mišljenja, ali bez obzira na svoju vjerodostojnost, relevantnost i težinu nemaju nikakva utjecaja ni na društveni ni na politički život", tvrdi u komentaru, pitajući ne ugrožavaju li se elementarna ljudska prava kad se kao ideal javnoj radio-televiziji nude osamdesete godine krutoga komunizma te nije li najnoviji odnos prema vjeronauku u školi, koji se smišljeno pretvara u strano tijelo u obrazovnom sustavu da bi ga se što prije moglo izbaciti iz škola, svjesno gaženje stvarnosti hrvatskih građana, njihovih osnovnih ljudskih prava, bez obzira na činjenicu što vjernici tvore više od 92 posto građana.

(Hina) xmc yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙