Cijena barela sirove nafte u Londonu pala je za 55 centi na 103,85 dolara, nakon što je u utorak dosegnula najvišu razinu u više od mjesec dana. Na američkom tržištu pala je za 5 centi na 95,57 dolara.
Kineski dnevni uvoz sirove nafte porastao je u travnju za 3,7 posto u odnosu na godinu prije, dok je u odnosu na prethodni mjesec povećan 3,5 posto, budući da su rafinerije u tom drugom po veličini svjetskom potrošaču iskoristile niže cijene da bi popunile zalihe, pokazali su podaci kineske carine.
Njemačka industrijska proizvodnja, pak, neočekivano je porasla u ožujku, za 1,2 posto na mjesečnoj razini.
Međutim, cijene nafte ostale su pod pritiskom, jer je američka vlada prognozirala da će ponuda biti obilna u 2013. i 2014. godini
"Čak i uz vijesti iz Kine i Njemačke, u pozadini je još uvijek prilična slabost na strani nafte budući da je tržište dobro opskrbljeno, a sezonska potražnja još uvijek slaba", rekao je Simon Wardell, analitičar iz tvrtke Global Insight.
Američka vlada snizila je prognozu rasta naftne potražnje za ovu godinu na 890.000 barela dnevno a prognozu za 2014. na 1,21 milijuna barela dnevno, odnosno na nešto više od 2,1 milijun barela dnevno za dvije godine.
U isto vrijeme, EIA očekuje da će opskrba iz zemalja koje nisu članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) porasti za 1,11 milijuna barela dnevno u 2013., te da daljnjih 1,77 milijuna barela dnevno u idućoj godini.
Podaci Američkog naftnog instituta (API) pokazali su da su američke zalihe sirove nafte porasle za 680.000 barela u tjednu do 3. svibnja, što je manje od očekivanja analitičara, koji su u anketi Reutersa procijenili da će porasti za 1,9 milijuna barela.
OPEC je objavio na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njegove nafte u utorak iznosila 102,75 dolara, što znači da je bila 14 centi viša nego dan ranije.