Primjena koncepta autonomije Srba na Kosovu, koja je izrađena u suradnji s međunarodnom zajednicom, i u Karpatskoj nizini može rezultirati značajnim napretkom u pogledu manjinskih autonomija Mađara, ocijenio je bivši predsjednik Demokratske stranke vojvođanskih Mađara (DSVM), a danas predstavnik nevladine organizacije Manjinski forum Andras Agoston.
Agoston i DSVM zagovaraju teritorijalnu autonomiju Mađara u Vojvodini i u cijeloj Karpatskoj nizini.
On je najavio da će Manjinski forum pozvati mađarske dvojne državljane da sudjeluju u izborima u matičnoj zemlji Mađarskoj, kako bi vladu s dvotrećinskom većinom ponovo formirao aktualni premijer i lider stranke "Fides" Viktor Orban.
Prema riječima Agostona, na taj način bi se stvorili uvjeti za političko prihvaćanje koncepta manjinskih autonomija Mađara u Karpatskoj nizini, prenio je mađarski portal u Vojvodini. Ta autonomija odnosi se prije svega na Mađare koji žive u Srbiji, Rumunjskoj, Slovačkoj i drugim krajevima koji su do poraza Austro-Ugarske Monarhije u Prvom svjetskom ratu pripadali Mađarskoj.
Vojvođanski mediji prenose da bi se ideji o teritorijalnoj autonomiji mogle prikloniti i vodeće stranke i institucije vojvođanskih Mađara, poput predsjednika najjače stranke Saveza vojvođanskih Mađara Istvana Pasztora, koji se nedavno po prvi put založio za tu inicijativu.
S druge strane, poznata vojvođanske nevladina udruga Centar za razvoj civilnog društva (CDCS) upozorava da bi "teritorijalna autonomija Mađara u Vojvodini po uzoru na autonomiju Srba na sjeveru Kosova značila daljnje urušavanje građanske osnove autonomije Autonomne pokrajine Vojvodine i izazvala bi migracije etnički mađarskog stanovništva na sjever Vojvodine, a srpskog na njezin jug, sa svim destabilizirajućim posljedicama".
"Ona bi bitno oslabila osnovu autonomije Autonomne pokrajine Vojvodine, koja je utemeljena na povijesnom i građanskom, a ne na etničkom načelu", zaključio je u ovome povodu CDCS.
Mađarska zajednica, kojoj pripada oko 254.000 stanovnika Vojvodine, najbrojnija su nacionalna manjina u Pokrajini.
Državni vrh Srbije potpisao je nedavno u Bruxellesu sporazum s čelnicima kosovskih Albanaca kojim Srbija priznaje nadležnost kosovske vlade nad cijelim Kosovom, a Srbi na sjeveru Kosova dobivaju veliku autonomiju te tamo neće biti raspoređene kosovske sigurnosne snage.