Odbor je to predložio kroz dopunu Zakona o brdsko-planinskim područijima, nakon što mu se za zahtjevom za uvrštavanje Novog Vinodolskog u brdsko-planinska područja obratio gradonačelnik tog grada Oleg Butković.
U obrazloženju Odbora navodi se da, prema podacima iz popisa stanovništva provedenog 2011., Novi Vinodolski ima ukupno 5.131 stanovnika te u odnosu na površinu od 261,33 metara četvornih njegova gustoća naseljenosti iznosi 19,63 stanovnika na kilometara četvorni, čime ispunjava uvjete za uvrštenje u brdsko-planinsko područje.
Vlada u negativnom mišljenju ističe da je Novi Vinodolski razvrstan u IV. skupinu jedinica lokalne samouprave i ima indeks razvijenosti od 119,6 posto te spada među 50 najrazvijenijih jedinica lokalne samouprave.
Navodi i da je izmjenama i dopunama zakona iz 2003. godine - kod utvrđivanja kriterija za stjecanje statusa brdsko-planinskih područja temeljenog na kriteriju vrijednosti geomorfološkog indeksa - određeno da taj status ne mogu steći obalne jedinice lokalne samouprave.
U Banskim dvorima napominju da sam priobalni položaj Novog Vinodolskog u suvremenim uvjetima predstavlja značajni razvojni potencijal.
Vinković je u raspravi takav Vladin stav nazvao nasiljem nad demokracijom. "Ovo je Belfast u Hrvatskom saboru, onaj krvav Belfast", ocijenio je i naglasio da Novi Vinodolski ispunjava sve uvjete da bude uvršten u brdsko-planinska područja.
Vlada svojim stavom, smatra, zakon tumači po političkoj podobnosti.
Hrvatski sabor zaključio je današnje zasjedanje.