"Tromjesečna dinamika bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogla bi signalizirati pad u sva četiri tromjesečja 2013., čime bi se ukupno trajanje recesije dosegnulo dvije i pol godine", kazao je Enrico Giovannini u istupu pred zastupnicima u talijanskom parlamentu.
Čelnik ISTAT-a ujedno napominje da će industrijska proizvodnja u prvom tromjesečju ove godine vjerojatno pokazati pad za 0,2 posto u odnosu na zadnje tromjesečje 2012.
Središnja banka Italije ranije je bila objavila da bi talijansko gospodarstvo trebalo izaći iz recesije u drugoj polovini 2013.
Odvojeno, statistički ured danas je objavio da se povjerenje potrošača u Italiji u travnju neočekivano poboljšalo, dosegnuvši najvišu razinu u posljednjih devet mjeseci, budući da su ispitanici većinom ocijenili da se ekonomska situacija poboljšava.
ISTAT-ov temeljni indeks potrošačke klime u travnju je tako uvećan na 86,3 boda, s revidirana 85,3 boda u prethodnom mjesecu. Preliminarni podatak bio je 85,2 boda.
Građani u trećem najvećem gospodarstvu eurozone, među kojima je provedena anketa tijekom prva dva tjedna u travnju, očito su zanemarili političku pat-poziciju u kojoj se zemlja nalazi od parlamentarnih izbora u veljači.
"Građani vjerojatno stječu dojam da se bliži kraj političkoj pat-poziciji", tumači glasnogovornik ISTAT-a.
Potrošače snažno pogađa najdulja recesija u toj zemlji u posljednjih 20 godina i najviša stopa nezaposlenosti u dva desetljeća. Recesija je dodatno produbljena nizom strogih mjera štednje koje je provela vlada na odlasku s premijerom Marijom Montijem.
ISTAT-ov podindeks koji mjeri raspoloženje potrošača spram gospodarske situacije u travnju je uvećan na 73,5 bodova, sa 69,2 boda u prethodnom mjesecu, dok je podindeks koji se odnosi na gospodarske prognoze porastao na 80,8 bodova, s 80,3 boda.
Podindeks koji se tiče ocjene trenutne situacije u kućanstvima povećan je na 90,1 bod, sa 89,2 boda. Podindeks o ocjeni financijskog stanja građana smanjen je pak na 90,5 bodova, s 91,4 boda.