Euro je danas ojačao 0,1 posto prema zelenoj novčanici, te se njime trgovalo po 1,3036 dolara. Dan ranije zaključio je trgovinu u minusu od 1,1 posto, što je njegov najveći dnevni postotni pad prema dolaru u 10 mjeseci.
Prema jenu euro je ostao nepromijenjen u odnosu na jučerašnje zatvaranje, na 127,80 jena.
Dolar je prema japanskoj valuti oslabio 0,1 posto, kliznuvši na 98,03 jena.
Jučer je jedinstvenu europsku valutu pritisnulo izvješće u Wall Street Journalu u kojem je citirana izjava člana upravnog vijeća ECB-a Jensa Weidmanna da bi središnja monetarna institucija eurozone mogla dodatno sniziti ključne kamatne stope.
Weidmannove izjave „same po sebi nisu nikakva novost – ECB je već na sastanku u travnju iskazao sklonost labavljenju monetarne politike i najavio da će pomno pratiti sve informacije“, podsjetio Michael Sneyd iz londonskog ogranka BNP Paribasa.
„Ipak, činjenica da je to rekao član upravnog vijeća ECB-a koji uživa reputaciju najoštrijeg zagovornika borbe protiv inflacije navodi na zaključak da je ECB prilično blizu sniženju kamatnih stopa“, dodaje.
Pojedini analitičari upozoravaju da niže kamate ne znače nužno i slabiji euro. Za razliku od središnje japanske banke i američkog Feda, ECB ne tiska novac kvantitativnim ublažavanjem monetarne politike, što obično slabi valutu, podsjećaju. Napominju također da bi niže kamate mogle poboljšati izglede za rast u eurozoni.
Jedinstvena europska valuta i dalje je ranjiva na političke rizike u zoni primjene jedinstvene europske valute, s obzirom na predsjedničke izbore u Italiji i nastavljenu neizvjesnost oko Cipra, usprkos tome što je njemački parlament danas podupro pomoć malenoj otočnoj zemlji.