Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 7 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 1 pad.
Crobex indeks jučer je oslabio 0,10 posto, na 2.003 boda, dok je Crobex10 ojačao 0,26 posto, na 1.111 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je svega 7,6 milijuna kuna, te je bio otprilike 3 milijuna manji nego dan prije.
„Uz ovako niske promete, nije ni čudo da indeksi stagniraju. Očito je da investitori nemaju smjernice, a zasad nikakvog impulsa nema ni na vidiku. Crobex nailazi na čvrsti otpor oko 2.000 bodova, a Crobex10 oko 1.100 bodova“, kaže Tamas Nagy, broker u Erste&Steiermaerkische banci.
Smanjeni obujam trgovanja vjerojatno je posljedica i približavanja uskršnjih blagdana, produženog vikenda, dodaje Nagy.
„Zbog toga bi i danas indeksi mogli stagnirati, uz nizak promet. Hoće li Crobexi biti u pozitivnom ili negativnom području, ovisit će o zbivanjima na europskim burzama, koje su pod pritiskom zbog Cipra“, smatra Nagy.
Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su ulagači oprezni zbog mogućeg masovnog odljeva kapitala s Cipra i posljedica toga na bankarske sustave drugih članica eurozone. Dow Jones oslabio je 0,23, a S&P 500 indeks 0,06 posto.
Kako bi se spriječio masovni odljev kapitala, ciparsko ministarstvo financija izdalo je jučer uredbu o strogom ograničavanju kretanja kapitala, pa je podizanje gotovine na šalterima banaka i bankomatima ograničeno na 300 eura dnevno, a transferi prema inozemstvu ne mogu prelaziti 5.000 eura mjesečno.
Ulagači se plaše da će štediše iz drugih članica eurozone također početi povlačiti novac iz banaka, u strahu da će se model spašavanja Cipra primjenjivati i u drugim zemljama tog bloka.
Zbog toga su na azijskim burzama cijene dionica jutros pale, dok se na europskim burzama trguje vrlo oprezno.
„Unatoč tome što američki burzovni indeksi dosežu nove rekordne razine, izostaju njihove znatnije korekcije. No, investitori nisu skloni ni daljnjem 'guranju' cijena dionica uvis. I dalje su u fokusu investitora vijesti u vezi s Ciprom, a strahuje se i koja bi iduća zemlja članica eurozone mogla posustati pod teretom prezaduženosti“, zaključuje Nagy.