FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mrzljak: istražiti zločine počinjene nakon Drugog svjetskog rata

Autor: skal
VARAŽDIN, 9. ožujka 2013. (Hina) - Biskup Varaždinske biskupije mons. Josip Mrzljak izjavio je danas kako zločine i ubojstva koja su se dogodila tijekom i nakon Drugog svjetskog rata treba nepristrano istražiti i dati odgovore na pitanja zašto su se ti zločini dogodili i tko ih je počinio.

"Danas možemo čitati o ratnim zločincima, o njihovim ženama i ljubavnicama, ali nažalost ne možemo ništa čuti o njihovoj odgovornosti za zločine", rekao je biskup Mrzljak u Tužnom kraj Varaždina gdje je predvodio misu za sve žrtve totalitarnih ideologija i poratnih likvidacija Drugog svjetskog rata, kao i za poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.

Biskup Mrzljak osudio je poslijeratni komunistički režim koji je odmah nakon 45-te nastojao „zaboraviti“ sve zločine počinjene za vrijeme i nakon rata te istaknuo kako zločine treba pamtiti, istražiti i osuditi.

Prije mise u organizaciji varaždinskog Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava i čakovečkog Društva za obilježavanje grobišta žrtava komunizma održan je tradicionalni križni put grobištima i stratištima na području Varaždinske biskupije.

Križni put započeo je u Čakovcu kod spomen-zida poginulim braniteljima Domovinskog rata iz Međimurja. Uslijedio je obilazak Starog grada Zrinski u Čakovcu, lokacije Ksajpa u Šenkovcu gdje je grobište poratnih likvidacija, Gornji Hrašćan kod grobnice ekshumiranih žrtava likvidiranih nakon 2. svjetskog rata. Sljedeće postaje križnog puta bile su u Otoku kod Preloga, Kotoribi, Cvetkovcu, Čukovcu kod Ludbrega i Svibovcu Topličkom gdje je posjećen spomenik podignut u čast 11 branitelja Domovinskog rata te spomen područje ubijenih u partizanskim likvidacijama 1943. godine.

Nakon toga uslijedio je obilazak spomen lokacija i grobišta u Varaždinskim Toplicama, Možđencu, Remetincu kraj Novog Marofa te Svetom Iliji gdje su se sudionici prisjetili poubijanih i prognanih svećenika, časnih sestara, sjemeništaraca i bogoslova Varaždinske županije.

Križni put završio je u Drvarićevoj šumi kod mjesta Tužno gdje se nalazi spomen obilježje za ubijene 29. lipnja 1945. i pokopane u toj šumi.

Na prostoru Varaždinske biskupije ima oko osamdeset grobišta i stratišta, a obilježeno je njih dvadesetak. Među najvećima su Dravska šuma kraj Varaždina te Varaždinske Toplice.

Organizatori tvrde da je na području biskupije stradalo nekoliko tisuća vojnika i civila za vrijeme i nakon rata, a među njima pogubljeno je i 35 svećenika.

(Hina) xskal yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙