Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 20 centi, na 110,2 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 38 centi nižoj cijeni od 90,30 dolara.
Automatsko rezanje američke javne potrošnje stupilo je na snagu u SAD-u prošloga petka budući da političari nisu uspjeli postići dogovor o rezoluciji koja bi to spriječila. Strahuje se da bi to moglo naštetivši ionako krhkom gospodarskom oporavku.
Usporavanje kineske industrijske proizvodnje u veljači na najnižu razinu u posljednja četiri mjeseca dodatno je potpirilo zabrinutost za potrošnju goriva.
"Odluka o smanjenju potrošnje i rasprave o proračunu koje će se morati odraditi do kraja mjeseca bit će u fokusu pozornosti američkih medija a to u pravilu ne utječe dobro na raspoloženje na svjetskim tržištima", tumači Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa.
Prema Međunarodnom monetarnom fondu, američki rezovi u javnoj potrošnje mogli bi srezati gospodarski rast u najvećem svjetskom potrošaču nafte za oko pola postotnog boda i utjecati na ukupnu svjetsku potražnju za naftom.
Taj će se utjecaj vjerojatno osjetiti u drugom tromjesečju, procjenjuju analitičari Bank of America Merrill Lyncha.
Naglašena je i zabrinutost za izglede za oporavak eurozone, nakon pogoršanog raspoloženja u toj regiji u ožujku. Time je prekinut šestomjesečni trend poboljšanja očekivanja.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 106,79 dolara, što znači da je bila 1,83 dolara niža nego prethodnog trgovinskog dana.