Po njegovim saznanjima, svi uvjeti za otvaranje predstečajne nagodbe su stečeni te se ono može očekivati za nekoliko dana.
Ako bi se u taj postupak ušlo bez poznatog investitora, to bi za radnike Dine u Omišlju značilo ponovno rad nekoliko mjeseci bez plaća, kazao je. Još se ne zna tko je novi investitor, nakon odlaska turskog Caliskana, a interes su, po dostupnim informacijama, iskazali hrvatski Crodux i njemačka Cassona, rekao je Mihaljević.
Sindikat Dine poziva Vladu da podrži Crodux ili drugog investitora barem u istoj mjeri kao što je podržavan Caliskan, kako bi se riješilo pitanje Dine, rekao je.
Mihaljević je ustvrdio da je trebalo produljiti jamstvo Caliskanu jer je izrazio spremnost pokretanja proizvodnje i isplata plaća radnicima uz uvjet produljenja jamstva. Kazao je da je nejasno zbog čega nije produljeno jamstvo ako nije bilo imena drugog investitora u tom trenutku.
Ističe kako bi stečaj bio najgore rješenje za sve, a daleko najveći gubitnik bila bi država i njene institucije i to zbog obveze zbrinjavanja 300 radnika, obveze zbrinjavanja i sanacije prostora Dine i opasnih kemikalija. Nadalje, HEP ne bi mogao naplatiti svoja potraživanja, a izgubila bi i komunalna društva i lokalna samouprava, kazao je Mihaljević.
Već sada probleme zbog prestanka proizvodnje u Dini imaju hrvatske tvrtke i obrti koji se bave proizvodnjom predmeta od plastike. Moraju uvoziti sirovinu, koja je do 30 posto skuplja i znatno lošije kvalitete od Dininih brendiranih proizvoda te time postaju nekonkurentni na tržištu, naveo je Mihaljević.
(Hina) xdsil yds