Naglašena je nužnost ulaganja u obrazovanje, istraživanje i razvoj te informacijsku i komunikacijsku tehnologiju.
Ivo Radković iz Ministarstva gospodarstva kazao je kako inovacijska politika u Hrvatskoj nije zadovoljavajuća, što je bilo polazište za izradu Nacionalne strategije inovacija od 2013. do 2020.
Istaknuo je potrebu definiranja jedinstvenog inovacijskog okvira, metodologije za praćenje inovacija te unaprjeđenje i komercijalizaciju inovacija.
Voditelj Investicionog kompakta za jugoistočnu Europu OECD Alan Paić kazao je kako je Izvještaj o inovacijskoj politici u Hrvatskoj, koji su pripremili stručnjaci OECD-a, pokazao da Hrvatska ima dosta dobru edukaciju mladih, posebice u srednjem i visokom školstvu, produktivnost znanstvenika je na dosta dobrom nivou, no tvrtke premalo ulažu u istraživanje i razvoj.
Analiza je pokazala da tvrtke vrlo malo ulažu u istraživanje u razvoj, vrlo malo zapošljavaju istraživača i poveznice između znanosti i industrije su nedovoljne.
Naveo je podatak da samo 19 posto znanstvenika radi u tvrtkama u Hrvatskoj, dok je zapadnim zemljama taj postotak puno veći, gotovo 80 posto.
Paić smatra kako je Hrvatskoj potreban model rasta koji je zasnovan na izvozu, proizvodnji i inovacijama.
Skori ulazak Hrvatske u EU prilika je za tvrtke, no trebaju biti svjesne da to istodobno znači i borbu sa konkurencijom, morat će se tome prilagoditi, postati konkurentnije kako bi zadržale svoje pozicije, ali ih i razvile.
Što se smjernica za strategiju tiče Paić je kazao kako će glavni pravci biti usmjereni ka tome kako učiniti poduzeća inovativnijim, usmjeriti ih da više ulažu u istraživanje i razvoj, poticati suradnju znanosti i gospodarstva, a posebno je važno i dalje razvijati i ulagati u edukaciju.