Kako se navodi u priopćenju te nakladničke kuće, knjiga govori o životu u selu i okolnostima u kojima je selo, zajedno sa svojom župom Male Gospe, nestalo u ljeto 1941., kada su ga zapalili i sve župljane, nedužne i nenaoružane seljane, zauvijek protjerali, a neke i pobili, srpski ustanici.
"Dossier Boričevac" prva je knjiga u kojoj se otvoreno, bez uvijanja, obuhvatno i činjenično, iz povijesne i ljudske perspektive, kroz priču i sjećanje, progovara o sudbini sela Boričevca, ističe se u priopćenju.
"U knjizi se po prvi puta na sustavan način osvjetljava naličje događaja koji su u Jugoslaviji 45 godina prikazivani i slavljeni kao 'ustanak naroda Hrvatske protiv fašizma', premda su u svojoj srži bili antihrvatski i antiljudski. Iz ove se knjige napokon vidi kako je to uistinu bilo - prije progona, kako se i zašto progon dogodio i kako se živjelo i živi u progonstvu", dodaje se.
Tekstove o Boričevcu i boričevačkom kraju - rasprave, uspomene, priče, kronologije, zapise, polemike, komentare, popise stradalih, propovijedi, peticije, govore - napisali su povjesničari i publicisti, sudionici zbivanja, sami Boričevljani, njihovi prijatelji i potomci, na osnovi svjedočenja roditelja i djedova. Ilustrirana je s 400-tinjak fotografija i faksimila.