Svih 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks oslabio je jučer 0,56 posto, na 1.667 bodova, dok je Crobex10 skliznuo 0,80 posto, na 907 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 5,7 milijuna kuna, što je oko 1,5 milijuna više nego dan prije.
Krajem prošloga i početkom ovoga tjedna na Zagrebačkoj su burzi cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući dobrom raspoloženju na svjetskim tržištima i vijestima o novim poslovima domaćih kompanija.
No, u posljednja dva dana Crobexi su pali, a promet splasnuo. Tako jučer niti jednom dionicom nije ostvaren promet veći od milijun kuna.
Najviše se trgovalo dionicama HT-a kojima je ostvareno 782,8 tisuća kuna prometa, a cijena im je pala za 2,76 posto, na 200,11 kuna.
„Nakon dva dana pada cijena, danas očekujem stabilizaciju Crobexa i nastavak niskog obujma trgovanja, što je obilježje ovih ljetnih mjeseci, posebice kada nedostaje vijesti koje bi potaknule tržište. Ili, kada su vijesti loše, kao ona jučerašnja o padu prometa u trgovini na malo u svibnju za 4,4 posto. No, vjerujemo da će se slika potrošnje poboljšati za vrijeme turističke sezone“, kaže Tamas Nagy, broker u Erste & Steiermaerkische banci.
Osim što nedostaje domaćih poticajnih vijesti, jučer ni sa svjetskih tržišta nisu stizali ohrabrujući signali. Zbog obilježavanja Dana nezavisnosti, na Wall Streetu se nije radilo, pa je ulagačima nedostajalo usmjerenje.
No, raspoloženje na svjetskim tržištima nije loše jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama središnjih banaka, s obzirom da svi posljednji podaci ukazuju na usporavanje rasta najvećih globalnih gospodarstava.
„Od početka ovoga mjeseca na Wall Streetu su indeksi u plusu oko 1, a u Europi oko 2,5 posto, što pokazuje da je raspoloženje na tržištima pozitivno, unatoč podacima o stagnaciji ili padu industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima. Situacija je trenutačno takva da što su ti podaci gori, to su jače špekulacije o novim poticajnim monetarnim mjerama središnjih banaka u SAD-u i eurozoni te drugim najvećim svjetskim gospodarstvima“, kaže Tamas Nagy.
Tako bi danas na redovitoj sjednici čelnici Europske središnje banke mogli smanjiti ključnu kamatu s 1,0 na rekordno niskih 0,75 posto.
Očekuje se da će i Bank of England danas najaviti novu rundu monetarnih poticaja.
„U fokusu ulagača bit će danas i niz makroekonomskih podataka, od tvorničkih narudžbi u Njemačkoj do tjedne nezaposlenosti u SAD-u. No, to je sve samo uvertira u ključno izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak i koje bi moglo utjecati na odluku američkog Feda u vezi kvantitativnog popuštanja monetarne politike“, zaključuje Tamas Nagy.