Indeks Londonske burze FTSE porastao je 0,61 posto na 5.605 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 1,14 posto na 6.489 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 1,38 posto i iznosio 3.240 bodova.
Summit Eurospke unije održan krajem prošlog tjedna neočekivano je urodio dogovorom o nekoliko smjelih inicijativa, uključujući ovlasti za krizni fond eurozone ESM da izravno ubrizgava novac u problematične banke.
Od Europske središnje banke sada se očekuje dodatni poticaj, najvjerojatnije u obliku rezanja ključnih kamatnih stopa. Bančin odbor sastaje se u četvrtak a dosada je u više navrata pozivao političare da poduzmu konkretne mjere kako bi riješili krizu.
"Očekivanja su bila niska uoči summita koji je donio značajnije rezultat no što su pesimisti očekivali", zaključio je Kevin Lilley iz tvrtke Old Mutual AM.
"Dovoljno je razloga za zadovoljstvo na tržištu, sada treba osigurati daljnji priljev pozitivnih vijesti. Na redu je ECB sa svojim mjerama", dodaje Lilley. "Trebali bi u najmanju ruku sniziti kamatne stope", pojašnjava.
Poteze političara pozdravile su banke izravno izložene dužničkoj krizi u regiji. Sektor je u ponedjeljak u prosjeku ojačao 1,4 posto. Credit Agricole bio je najveći dobitnik sa skokom dionica za 6,8 posto, nakon izvješća da ta francuska banka pregovara o prodaji cijele ili dijela posurnule grčke podružnice Emporiki Bank.
Analitičari ipak upozoravaju da su rizici i dalje prisutni. Podsjetnik na otvorena pitanja unutar eurozone jest vijest da Finska i Nizozemska planiraju blokirati ovlasti za stalni europski krizni fond, koje bi mu omogućile kupovinu državnih obveznica na sekundarnim tržištima.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu na 9.003 boda, što znači da je ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodni radni dan.