"Vrlo je slaba međunarodna potpora korištenju bonskih ovlasti (visokog predstavnika za BiH) u ovom trenutku", kazao je američki veleposlanik u intervjuu kojega je u četvrtka objavio "Dnevni avaz".
Objasnio je kako se to odnosi na zahtjeve da se na lokalnim izborima najavljenim za 7. listopada na području Srebrenice ponovno učini iznimka kao i 2008. godine i pravo glasa dade svim osobama koje su tamo živjele 1990. godine, bez obzira na sadašnje mjesto prebivališta.
Prema postojećim izbornim pravilima u Srebrenici kao i u svim drugim općinama za lokalnu vlast mogu glasovati samo osobe koje su i prijavljene da tamo žive. Brojni Bošnjaci, prijeratni stanovnici Srebrenice, i danas žive u općinama na teritoriju Federacije BiH jer drže da u Srebrenici nemaju uvjeta za život kao i da im nije zajamčena sigurnost.
Na lokalnim izborima 2008. godine učinjena je iznimka od izbornih pravila pa je mogućnost glasovanja za članove općinskog vijeća te za načelnika općine dana svima koji su bili registrirani kao stanovnici Srebrenice 1990. godine.
Veleposlanik Moon je podsjetio je kako taj presedan od prije četiri godine učinjen uz punu suglasnost svih političkih stranaka, što je usvojeno i u parlamentu. "Tada su se bošnjačke stranke obvezale da će raditi na osiguranju uvjeta za naredne izbore u Srebrenici kako ne bi bilo potrebno ponovno raditi iznimku no, na žalost, sve do nedavno ništa se nije poduzelo", kazao je Moon.
Bošnjačke stranke, a posebice Stranka demokratske akcije (SDA) te udruge koje okupljaju prognane Srebreničane i članove obitelji ubijenih i nestalih u ratu inzistiraju da se i ove godine u Srebrenici omogući glasovanje svim prijeratnim stanovnicima. Procjena je kako će u protivnom Bošnjaci izgubiti poziciju načelnika općine, a drže i kako će to onemogućiti svaki daljnji povratak prognanih u Srebrenicu.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odlučno je odbacio mogućnost da se u Srebrenici i ove godine primjene iznimke od propisanih izbornih pravila te je najavio kako će u listopadu novi načelnik Srebrenice sigurno postati kandidat kojega zajednički predlože stranke sa srpskim predznakom.
SDA i udruge Srebreničkih Bošnjaka najavili su pak kako će, ne promijene li se ponovno izborna pravila za taj grad kao i 2008. godine, pozvati Bošnjake iz svih dijelova BiH da se masovno prijave kao stanovnici te općine i tamo glasuju. Također su pozvali druge probošnjačke stranke da istaknu zajedničkog kandidata za općinskog načelnika.
Komentirajući probleme u vezi s provedbom lokalnih izbora u Mostaru veleposlanik Moon je kazao kako je jasno da u sadašnjem trenutku nema zakonske osnove da se oni organiziraju. Pozvao je nedavno utemeljenu međustranačku radnu skupinu da što prije utvrdi rješenje za izborni zakon koje bi bilo sukladno odluci Ustavnog suda BiH.
Taj je sud ranije ocijenio kako je protuustavan dosadašnji sustav biranja gradskih vijećnika u Mostaru s obzirom da u različitim izbornim jedinicama o tome odlučuje nesrazmjeran broj birača. Odluka Ustavnog suda BiH još nije ugrađena u izborni zakon pa je Središnje izborno povjerenstvo BiH, raspisujući početkom mjeseca lokalne izbore, odlučilo kako se oni u Mostaru neće održati.