Dow Jones prošloga je tjedna porastao 1 posto, na 13.212 bodova, a S&P 500 indeks 0,8 posto, na 1.408 bodova. Nasdaq indeks također je ojačao 0,8 posto, na 3.091 bod.
U cijelom proteklom tromjesečju S&P 500 indeks porastao je 12 posto, po čemu je to njegov, kao i za Dow Jones, najbolji prvi kvartal od 1998. godine. Nasdaq indeks zabilježio je, pak, najbolje prvo tromjesečje od 1991. godine.
Snažan rast cijena dionica od početka godine ponajviše se zahvaljuje stabilnom rastu američkog gospodarstva. No, posljednjih tjedana podaci pokazuju da će u prvom tromjesečju rast bruto domaćeg proizvoda biti sporiji nego u prethodnom kvartalu, kada je gospodarstvo poraslo 3 posto.
Ako ovoga tjedna podaci budu slabiji nego što se očekuje, cijene bi dionica mogle pasti. Tim više što dio analitičara smatra da ni dosadašnji makroekonomski podaci ne podržavaju daljnji rast cijena, koje su dosegnule najviše razine u četiri godine.
„Ulagači očekuju više od podataka, no u osnovi sve ovisi o tome kakvi će biti u odnosu na procjene, hoće li nadmašiti očekivanja, ili podbaciti“, kaže Joseph Tanious, strateg u J.P. Morgan Fundsu.
U fokusu ulagača ovoga će tjedna biti izvješća Instituta za menadžere nabave o aktivnostima u proizvodnom i uslužnom sektoru SAD-a, pa podaci o tvorničkim narudžbama, građevinskoj potrošnji i nekoliko izvješća s tržišta rada.
Najviše se, pak, očekuje od izvješća o zaposlenosti. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u ožujku broj radnih mjesta u SAD-u povećan za 201.000, nakon što je u veljači zaposleno 227.000 osoba. Stopa nezaposlenosti trebala bi, prema očekivanjima, ostati nepromijenjena na 8,3 posto.
No, ti će podaci biti objavljeni u petak, kada se zbog blagdana, ne radi, pa se reakcija na te podatke očekuje tek u ponedjeljak.
Ulagači će pratiti i zbivanja u Europi, kojoj i dalje prijete dužnička kriza i recesija. U srijedu se sastaju čelnici Europske središnje banke, no ne očekuju se promjene kamatnih stopa, ni neke važnije objave.