Varga ističe kako su u ovom trenutku, iako slabo povezane, informatizirane 42 bolnice, dok ih 20 uopće nije informatizirano u jedinstveni medicinsko-zdravstveni sustav, a isto je i s cijelim javnim zdravstvom koje vodi 50 registara bolesti i do kojih je otežan pristup.
Stoga je cilj nove zdravstvene administracije, nakon uspješne informatizacije primarne zdravstvene zaštite, do kraja informatizirati cijeli zdravstveni sustav jer to dokazano povećava dostupnost zdravstvene zaštite pacijentima i njezinu efikasnost te smanjuje troškove u sustavu, rečeno je na skupu koji su priredili časopis Banka i zagrebački Ekonomski institut.
Varga navodi kako je centralnim zdravstvenim informatičkim sustavom (CEZIH) do kraja povezano 2.350 obiteljskih liječnika, a kada se uzmu u obzir i ostali u primarnoj zaštiti, pedijatri, ginekolozi, školska medicina, tada je to 4.800 ordinacija i 1.100 ljekarni.
Dosad je izdano više do 40 milijuna e-recepata, od kojih je 97 posto iskorišteno, a prema iznesenim podacima Hrvatske ljekarničke komore, za 90 posto je smanjeno administriranje u ljekarnama.
S obzirom da se radi o nacionalnoj pokrivenosti, Hrvatska je po sustavu e-recepata prepoznata u Europi te iz drugih zemalja stiže puno poziva za predstavljanje programa, rekao je Varga.
Dosad su u primarnoj zaštiti uvedeni e-recepti i e-uputnice za biokemijski laboratorij, no u budućnosti se predviđa uvođenje e-uputnica u cijelom sustavu, e-kartona te e-naručivanja.
Predsjednica Uprave Ericssona Nikola Tesla Gordana Kovačević, tvrtke koja je glavni partner Ministarstva zdravlja u informatizaciji zdravstva, kazala je kako je informatičko povezivanje dio reforme svakog poslovnog sustava.
Zahvaljujući e-receptu, kazala je, u hrvatskom zdravstvu moguće je godišnje uštedjeti između 5 i 10 posto ukupnih sredstava za lijekove, odnosno 150 do 300 milijuna kuna.
Projekt e-zdravstva ocijenjen je i kao jedan od 25 međunarodno najinovativnijih sustava, kao jedini iz područja zdravstva, kazala je Kovačević.