FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SPH: propisi o beneficiranom stažu pomoraca se ne primjenjuju

Autor: hsup
RIJEKA , 9. prosinca 2011. (Hina) - Tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) Predrag Brazzoduro ustvrdio je danas da se propisi o beneficiranom radnom stažu pomoraca ne primjenjuju te da domaća administracija već 20 godina "maltretira" hrvatske pomorce.

SPH se na današnjoj konferenciji za novinare očitovao na primjenu izmjena i dopuna Pomorskog zakonika kojim je prije šest mjeseci mjeseci uređen beneficirani radni staž za pomorce, upozoravajući da se sada te odredbe u administraciji tumače tako da se u tom području stvara nered i zbrka.

Brazzoduro je rekao da je izmjenama Pomorskog zakonika uređeno da pomorci sa 60 godina života i 15 godina minimalnog staža na brodu mogu, bez obzira gdje se nalaze u trenutku ispunjenja tih uvjeta, ostvariti pravo na starosnu mirovinu.

Sada se to pravo nastoji osporiti drugačijim tumačenjem zakona, traži se da u trenutku podnošenja zahtjeva pomorac plovi, rekao je Brazzoduro dodajući da se takva, za pomorce nepovoljna tumačenja, daju u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva i u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.

Pomorcima nije dozvoljeno ni da koriste prava iz općeg Zakona o mirovinskom osiguranju, pomorcima se ne priznaje ni pravo na dodatak na starosnu mirovinu od 27 posto, a to se obrazlaže time što se pomoračke mirovine određuju po posebnim propisima, odnosno tumači se da im je mirovina određena pod povoljnijim uvjetima, upozorio je Brazzoduro.

O pravima pomoraca, kaže, odlučuju ljudi koji ne poznaju pomorstvo.

Dok s jedne strane pomorci ne mogu ostvariti prava, s druge iz plaće izdvajaju dodatni doprinos od 7,84 posto za beneficirani radni staž, rekao je Brazzoduro.

Očito je da u domaćoj administraciji misle da pomorci zarađuju velike novce, ali to, osim iznimno u slučajevima zapovjednika brodova, kojih je najmanje, nije tako, kaže Brazzoduro.

Po njegovim riječima, prosječna plaća kormilara na međunarodnom tržištu koji šest mjeseci plovi, a šest je na kopnu, je 4.686 kuna, a nakon davanja, za život mu ostaje 3.295 kuna.

Ističe i da se 70 posto učenika i studenata koji se školuju za pomoračka zvanja ustvari školuju za strano tržište, a na račun hrvatskog proračuna.

Na upit što će SPH poduzeti, Brazzoduro je odgovorio da su za sada, dok se ne uspostavi nova Vlada, blokirani za bilo kakvo postupanje, a da se administracija davno "otela kontroli".

Nadamo se da će promjena vlasti biti brza, da ćemo s novom Vladom dogovoriti način na koji bi se popravilo stanje i da će biti više razumijevanja za pomorce, zaključio je Brazzoduro.

(Hina) xhsup ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙