FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

Autor: mvra
ZAGREB, 8. prosinca 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 4,30 sati:

ZAGREB - Knjiga jezikoslovnih radova "Hrvatski jezik na putu u EU" urednice Maje Bratanić predstavljena je sinoć u Europskom domu u Zagrebu. O knjizi su govorili profesorica zagrebačkoga Pravnog fakulteta Tamara Ćapeta, profesor Filozofskoga fakulteta u Zagrebu Marko Tadić, jezikoslovka Zrinka Jelaska, urednica knjige Maja Bratanić te u ime nakladnika Anita Šikić. Profesorica Ćapeta je podsjetila kako prevođenje europskih pravnih stečevina u Hrvatskoj traje već petnaestak godina te dodala kako zbog nepreciznosti stalno traje ponuda za izbor termina s konkretnim rješenjima za prijevod EU prava. "Knjiga pomaže da se organizira budući terminološki rad na prijevodima", rekla je. Profesor Tadić smatra kako je knjiga vapaj u zadnjem trenutku koja pomaže vođenju sustavne brige za hrvatsko jezično nazivlje, koje je znak razine jezične kulture. Po Jelaskinim riječima knjiga pokazuje da u izgradnji jezika ipak najviše možemo sami napraviti. Ocijenila je kako je Hrvatska, za razliku od drugih koji su ulazili u EU, propustila napraviti terminološku renesansu te istaknula kako knjiga pomaže da se u prevoditeljskom pothvatu ipak ne prevodi stihijski. Urednica maja Bratanić je istaknula kako se knjiga bavi ulogom terminologije u ucrtavanju hrvatskoga jezika na europski jezični zemljovid. "U knjizi su zabilježena prikladna rješenja za mnoge terminološke nedomice", napomenula je Šikić dodavši kako se iz tih terminoloških rješenja ocrtava hrvatski jezični i kulturni identitet. Podsjetila je kako su u knjizi objavljeni radovi 16 autora. Knjigu "Hrvatski jezik na putu u EU" objavili su Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Hrvatska sveučilišna naklada.

RIJEKA - U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci sinoć je otvorena izložba "Zlatni trag" koja prikazuje povijest zlatarskog obrta na širem području Rijeke. Po ideji autorice izložbe Ivane Šarić Žic izložba je podijeljena na dvije cjeline. U jednoj se prikazuje povijesni razvoj zlatarstva na ovom području u okvirima promjena društvenih i političkih sustava. U drugoj tematskoj cjelini izložbe postavljeni su različiti tipovi nakita i to ženskog, muškog i dječjeg. Poseban naglasak ovog dijela izložbe je na tradicionalnom nakitu sjevernog Jadrana - morčiću. Riječ je o stiliziranoj glavi crnca s turbanom koja se obično nalazi na naušnicama. Na izložbi je ukupno stotinjak izložaka, većinom iz fundusa ovoga muzeja, a autorica likovnog postava je Vesna Rožman. Naglasak izložbe "Zlatni trag" je na svjetovnom nakitu. Uz ovu, glavnu izložbu, postavljena je i izložba nakita nastalog na kreativnim likovnim radionicama pod nazivom "Nije zlato sve što sja". Na tim radionicma je oko 150 djece i odraslih izrađivalo nakit, a materijal su bile stare muzejske publikacije. Voditeljica radionica je bila Izabela Peculić Stančić. Izlošci s ove izložbe se prodaju po simboličnim cijenama, a prikupljeni novac će se darovati hematološkom odjelu riječke dječje bolnice na Kantridi. Izložba ostaje otvorena do 31. ožujka iduće godine.

ZAGREB - Izložba "Tradicijsko ruho Hrvata u Vojvodini" autora Josipa Forjana, na kojoj su izložene iznimno vrijedne i unikatne starinske narodne nošnje koje pripadaju tradiciji hrvatskoga naroda u Vojvodini, otvorena je sinoć u Hrvatskoj matici iseljenika. Na izložbi se po prvi puta na jednom mjestu mogu vidjeti sve narodne nošnje Hrvata s područja Srijema, Bačke i Banata. Posebno je zanimljiva banatska nošnja koja je posljednjih desetljeća nestala iz života i s folklorne scene, a kao posljedica migracija i nestajanja hrvatskog življa u tom dijelu Vojvodine. Za današnju je izložbu stoga napravljena vjerna rekonstrukcija temeljena na starim fotografijama, a što je iznimno vrijedan doprinos očuvanju i obnavljanju tradicije na tim prostorima. Izložbeni eksponati vlasništvo su Gradskog muzeja Subotica, Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba te nekoliko obitelji iz Subotice, Bača i Zagreba. Uz narodne nošnje bit će izložene i uvećane fotografije iz starih obiteljskih albuma, privatnih zbirki te fotografije u vlasništvu Posudionice i radionice narodnih nošnji. Na otvorenju izložbe posjetitelji će vidjeti i reviju originalnih hrvatskih narodnih nošnji iz Vojvodine koju će nositi ugledni Hrvati rođeni u Vojvodini koji žive u Republici Hrvatskoj među kojima su glumac Vlatko Dulić, urednik na HTV-u Goran Rotim, intendantica HNK Ana Lederer i drugi. Izložba je postavljena uz potporu Ministarstva kulture RH, a otvorena je do 29. prosinca ove godine.

(Hina) xmvr ymvr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙