FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HNB: s računa Credo banke naplata mjenica te ovrha po nalogu Fine

Autor: nbrc
ZAGREB, 28. studenog 2011. (Hina) - Hrvatska narodna banka (HNB) je s računa Credo banke u likvidaciji provela naplatu mjenica te provela ovrhu po nalogu Financijske agencije (Fina) do visine raspoloživih sredstava, odgovorili su iz središnje banke na upit o današnjem priopćenju Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).

"Što se tiče isplata mjenica i ovrhe koje spominje Hanfa u svom priopćenju, HNB je proveo naplatu mjenica te ovrhu po nalogu Fine, do visine raspoloživih sredstava, u skladu sa zakonima koji reguliraju naplatu po tim instrumentima", navode iz HNB-a.

Hanfa u svom priopćenju navodi da je, prema njoj dostupnim informacijama, "unatoč blokadi računa od strane HNB-a, po donošenju prethodno navedenih rješenja i odluke, provedena je naplata tri mjenice u ukupnom iznosu između osam i devet milijuna kuna koje su na naplatu dostavile dvije banke i jedno investicijsko društvo, čime su u potpunosti 'skinuta' raspoloživa sredstva s računa Credo banke".

Ta je isplata obuhvatila i sredstva koja su, po mišljenju Hanfe, morala biti izuzeta od ovrhe, likvidacije i stečaja banke, jer se radi o sredstvima klijenata investicijskog društva Abacus brokeri, koje je to društvo držalo na računu posebne namjene (tzv. račun br. 13).

"Ova sredstva nisu imovina investicijskog društva, niti imovina Credo banke, već imovina klijenata investicijskog društva i stoga, po ocjeni Agencije, nisu smjela biti predmetom naplate bilo kakvog potraživanja prema Credo banci, što je ovakvim postupanjem u potpunosti zanemareno", naveli su iz Hanfe detaljno obrazlažući svoje stavove u vezi odredbi Zakona o tržištu kapitala, posebno članka 42. stavka 5.

Iz HNB-a navode da je člankom 42. stavak 5. Zakona o tržištu kapitala propisano da novac i financijski instrumenti klijenta nisu vlasništvo investicijskog društva, ne ulaze u njegovu imovinu ni u likvidacijsku ili stečajnu masu, niti mogu biti predmetom ovrhe u svezi s potraživanjem prema investicijskom društvu.

"Slične odredbe sadrže i neki drugi zakoni, primjerice Zakon o platnom prometu i Zakon o elektroničkom novcu u odnosu na novčana sredstva klijenata institucija za platni promet i institucija za elektronički novac. Navedeni zakoni štite novčana odnosno financijska sredstva klijenata u slučaju ovrhe, likvidacije ili stečaja koji bi se provodili nad imovinom investicijskog društva, institucije za platni promet odnosno institucije za elektronički novac, ali ne i nad imovinom kreditne institucije u kojoj investicijsko društvo, institucija za platni promet ili institucija za elektronički novac vode ta sredstva", tumačenje je stručnih službi HNB-a.

U odnosu na račune vrste 13, iz središnje banke napominju da oznaka 13 više nije propisana za račune za posebne namjene na kojima bi se vodila sredstva koja su na temelju zakona izuzeta od ovrhe.

Računi vrste 13 bili su propisani bivšom Odlukom o konstrukciji računa u banci, vodećem broju banke, uvjetima i načinu otvaranja računa u banci i sadržaju registra računa poslovnih subjekata u banci. Stupanjem na snagu Odluke o načinu otvaranja transakcijskih računa, oznaka 13 više nije propisana za račune za posebne namjene na kojima bi se vodila sredstva koja su na temelju zakona izuzeta od ovrhe, već takva sredstva banka može voditi na svakoj vrsti računa klijenta uz naznaku da nad tim računom nije moguće provesti ovrhu, a sukladno Pravilniku o jedinstvenom registru računa donesenom na temelju Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, navode iz HNB-a.

(Hina) xbn ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙