Tema foruma bila je "Treći paket i ostale direktive iz energetike", a u maloj dvorani KD Vatroslav Lisinski okupio je važnije sudionike hrvatskog energetskog sektora te njihove partnere i goste iz inozemstva.
Iznoseći viziju mogućnosti energetskog razvoja u Hrvatskoj, Granić je naglasio da dugoročno neodrživim smatra da unutar energetskog sustava postoji razdvojenost poticane i nepoticane proizvodnje energije, odnosno povlaštena i nepovlaštena razina proizvodnje i potrošnje.
U Hrvatskoj treba izgraditi jedinstveno tržište energije koje će se uklopiti u šire, regionalno, odnosno tržište EU-a, dok poticaje, smatra Granić, treba usmjeriti u energetsku učinkovitost. To će zasigurno dovesti do rasta cijena, koje će ionako rasti, ali će se time povećati učinkovitost te smanjiti troškovi, ugroženost klime i okoliša, naglasio je.
Hrvatska ima mogućnosti da s prirodnim i drugim resursima realizira takvu novu energetsku politiku, smatra Granić koji preporuča da se izradi strateški energetski plan do 2050. kojeg trebaju slijediti popratni akcijski planovi na nižim razinama.
Ne sumnja da će Hrvatska u svoje zakonodavstvo implementirati treći energetski paket, kao i druge direktive EU vezano za energetiku, ali upozorava da to još ne znači imati dugoročno uređene odnose u energetici nego se to može postići jedino dugoročnom strategijom.
U svemu je važna i sigurnost opskrbe za što je, po njemu, odgovornost na državi koja se stoga ne može isključiti ni u jednoj varijanti tržišnih odnosa.
Objasnivši da se implementacijom trećeg paketa u svoje zakonodavstvo Hrvatska uklapa u međunarodno i EU energetsko tržište te svoje zakonodavstvo usklađuje s onim u EU, ravnatelj Uprave za energetiku pri Ministarstvu gospodarstva Darko Horvat istaknuo je da su za vladu i Sabor već spremni koncepti četiri energetska zakona. No, kako je izborna godina, ti će zakoni morati pričekati novu vladu i novi Sabor, kao i potpisivanje ugovora s austrijskim partnerima za jedan od četiri programa iz fonda IPA za energetiku, kazao je Horvat.
Istaknuo je i da nitko ne želi divlju liberalizaciju nego jasno i transparentno ponašanje energetskih subjekata na hrvatskom energetskom tržištu, što je i pretpostavka za njegovo otvaranje.
Izaslanik hrvatskog predsjednika Boris Cota uz ostalo ističe kako treba povećati ovlasti nacionalnog regulatora, poticati osnivanje nezavisnih operatora, ulagati u modernizaciju sektora i razvijati nove oblike obnovljivih izvora energije.
Gost na Forumu Peter Pozsgai iz Europske komisije naglasio je da je cilj trećeg paketa do 2014. urediti energetsko tržište EU-a te da sadržava dva propisa i dvije direktive. Direktive trebaju u svoja zakonodavstva ugraditi sve zemlje članice, a do sada je, kako je izvijestio, tek pola članica prijavilo da provode i primjenjuju ta pravila. Provedba tog paketa, kaže, ni za kog nije laka jer uz ostalo traži i velika ulaganja.