Američke snage obavljale su misije bespilotnih letjelica iz iračkih baza od 2007. i redovito su dijelile materijal video nadzora s turskom vladom, zabrinutom zbog napada Radničke partije Kurdistana (PKK), s uporištima u sjevernom Iraku.
No, obzirom da bi američka vojska trebala napustiti Irak do kraja godine, dužnosnici u Washingtonu bili su prisiljeni razmotriti zahtjev Turske da se na njezinom teritoriju stacioniraju bespilotne letjelice, navodi Post.
Njihovo prebacivanje u Tursku moglo bi ojačati diplomatski savez sa Sjedinjenim Državama, ali i riskirati da dovede SAD u središte regionalnog sukoba između Turske i Iraka, dvaju navodnih saveznika, dodaje list.
Dužnosnici Pentagona odbili su reći je li za četiri Predatora koja lete iz zračne baze Incirlik, zajedničke američko-turske vojne instalacije, dopušteno da prijeđu u irački zračni prostor. Senzori i kamere na Predatorima imaju domet od nekoliko kilometara.
Turski ministar vanjskih poslova rekao je novinarima u subotu u Ankari da će rute leta bespilotnih letjelica kontrolirati turska vojska. Dužnosnici Pentagona odbili su komentirati detalje aranžmana između dviju zemalja.
U međuvremenu, Turska također pokušava kupiti vlastitu flotu naprednijih bespilotnih letjelica Reaper, američke proizvodnje. Reaper može letjeti dalje i brže od Predatora i nositi više streljiva i projektila.
Pentagon je rekao da favorizira prodaju Reapera Turskoj, saveznici iz NATO-a, ali neki zastupnici u američkom Kongresu se tome protive, navodeći kao razlog tursko pogoršanje odnosa s Izraelom.