Riječ je o, po riječima ravnatelja MUO Miroslava Gašparovića, zbirci uporabnih predmeta koji fasciniraju svojom umjetničkom ljepotom i savršenošću izrade i jednoj od najvrjednijih i najznačajnijih izložbi primijenjenih umjetnosti održanih posljednjih desetljeća u Hrvatskoj.
"Kroz 39 eksponata, vrhunskih primjera njemačkog zlatarstva iz razdoblja od 15. do 18. stoljeća, izložba je prilika za susret s nekim od najfascinantnijih predmeta europskog zlatarstva toga doba, koji predstavljaju tek jedan manji segment ogromne zbirke Thyssen-Bornemisza, jedne od najsjajnijih europskih zbirki zlatarstva", kazao je Gašparović.
Kustosica izložbe Arijana Koprčina naglasila je kako je riječ o vrhunskoj privatnoj kolekciji, jednoj od rijetkih toga ranga uopće, pretežno srebrnarstva s njemačkog područja.
Kolekcija je izuzetno kvalitetna i dragocjena iz više razloga, dodala je - kako sa stanovišta povijesti umjetnosti, jer daje uvid u presjek materijala od 15. do 18. stoljeća, tako i sa stanovišta stila.
"Međutim, ova zbirka je izuzetna i sa stanovišta povijesti tehnologije, jer ukazuje na presjek svih materijala koji su korišteni u izradi skupocjenog reprezentativnog posuđa – ne samo srebra i zlata, već i poludragog kamenja, koje je u to doba smatrano najvećom skupocjenošću, a čija je prvenstvena svrha bila ilustrirati bogatstvo i moć vlasnika", kazala je, napomenuvši da je, osim reprezentativne, svo izloženo posuđe imalo i svoju pravu uporabnu ulogu.
Na izložbi su dominantna djela vrhunskih majstora zlatara 16. i 17. stoljeća Nuernberga i Augsburga, tadašnjih obrtničkih metropola Njemačke i najznačajnijih središta vrhunskog njemačkog zlatarstva.
Zbirku Thyssen-Bornemisza utemeljio je barun Heinrich Thyssen-Bornemisza 1920. Danas se nalazi u posjedu njegove nasljednice austrijske kolekcionarke umjetnina Francesce von Habsburg.
U njezino ime, okupljenima se obratila kustosica njezine zbirke starih majstora Maria de Peverelli, koja se zahvalila svima koji su sudjelovali u realizaciji izložbe, te poručila kako se nada da je ovo prva u nizu ovakvih izložbi.
Dizajn izložbenog postava i vizualni identitet izložbe osmislio je zagrebački Studio za industrijsko i grafičko oblikovanje Grupa, koji čine Filip Despot, Tihana Gotovuša i Ivana Pavić.
Izložba ostaje otvorena do 5. veljače 2012.