Tržišta dionica u zemljama u razvoju snažno su pogođena i priljev kapitala osjetno je smanjen od kolovoza kada se zaoštrila dužnička kriza u eurozoni, konstatirao je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.
„Zasad se izravna strana ulaganja u zemlje u razvoju dobro drže, što je dobro, ali moramo biti na oprezu", kazao je Zoellick novinarima uoči ovotjednog sastanka globalnih financijskih čelnika u Washingtonu.
"Prijeti nova i još veća opasnost. Slabljenje tržišta i pad povjerenja mogli bi uzrokovati smanjenje ulaganja u zemlje u razvoju i odvratiti i njihove potrošače od kupovina."
Pritom siromašnije zemlje imaju uži fiskalni manevarski prostor za suzbijanje trenda pada aktivnosti nego što su imale 2008. a neke pokušavaju u vođenju monetarne politike delikatno balansirati između inflatornih pritisaka i posljedica krize u eurozoni, dodao je.
Zemlje u razvoju i tržišta u nastajanju motori su globalnog rasta od razorne financijske krize u razdoblju od 2007. do 2009. Stoga bi usporavanje rasta u gospodarstvima u razvoju moglo dodatno zakočiti ionako krhki globalni oporavak.
"Svijet gleda i čeka da Europa, Japan i Sjedinjene Američke Države riješe svoje teške probleme", kazao je Zoellick. "Neki dužnosnici iz razvijenih zemalja zvučali su kao da su njihovi problemi samo njihova briga. To nije točno".
Ministri financija i središnji bankari skupine G20 vodećih nacija sastat će se u četvrtak u Washingtonu kako bi raspravljali o globalnim gospodarskim kretanjima. Nakon toga slijede sastanci Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, koji će biti održani do kraja vikenda.