Zabrana se, ističe se u priopćenju, odnosi na kupnju, uvoz i prijevoz nafte te drugih naftnih derivata iz Sirije, kao i na zabranu pružanja financijskih ili osiguravajućih usluge za takve transakcije.
Osim toga, Vijeće je dodalo još četiri osobe i tri sirijska tvrtke na popis osoba protiv kojih je usmjerena zapljena imovine i zabrana putovanja odlukama i pravilima Vijeća, a te se odluke primjenjuju od 3. rujna.
"Iako su financijske institucije podigle razinu opreznosti, ove odluke Vijeća ne bi trebale predstavljati neposrednu prepreku naftnim aktivnostima Ine u Siriji. INA će i dalje pozorno pratiti razvoj događaja koji se odnose na Siriju", priopćeno je iz domaće naftne kompanije.
Ina, kako se doznaje, proizvode koje proizvodi u Siriji ne izvozi u druge zemlje.
U Siriji već otprilike pola godine traju prosvjedi i sukobi jer oporba traži demokratizaciju i ukidanje izvanrednog stanja koje je predsjednik Bašar al-Asad uveo prije 48 godina. Njegove snage nasilno guše prosvjede.
Ina u Siriji provodi istraživačko – proizvodne aktivnosti na dva bloka - Hayan i Aphamia. Tvrtka Crosco, članica Ina Grupe radi za Inu te za druge partnere na nekoliko lokacija.
Što se tiče vrijednosti Ininih projekata u Siriji, ta je zemlja Inino najvrednije inozemno nalazište, a svoj angažman u Siriji u Ini ocjenjuju općenito jednim od najuspješnijih projekata.