VUKOVA GORICA - Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je u srijedu u Vukovoj Gorici da nije imao saznanja o hrvatskim državljanima u Libiji kada je nedavno imao diplomatske kontakte o stanju u Libiji. Mesić je novinarima kazao da nije bio u kontaktu s libijskim vođom Moamerom Gadafijem nego s njegovim predstavnikom koji je predložio da se prekine rat, formira komisija u koju će biti uključene i Gadafijeva i ustanička strana kao i predstavnici međunarodne zajednice te da bi komisija trebala izraditi prijedlog novog ustava, prijedlog izborne regulative, po kojoj bi se proveli izbori, izabrao parlament, vlada i predsjednik republike. Gadafi je pri tom rekao da će ostati izvan tih procesa i da napušta vlast, naveo je Mesić novinarima u Vukovoj Gorici gdje je posjetio prvoga hrvatskog ministra policije Josipa Boljkovca. To međutim više nije bilo ostvarivo jer su se procesi drugačije odvijali, kazao je Mesić i dodao da o tome ima li u Libiji još hrvatskih državljana u tim pregovorima nije bilo riječi. Član libijskog Nacionalnog prijelaznog vijeća zadužen za pravosuđe Mohamed al-Alagi objavio je u Libiji da među uhićenima u Libiji ima i puno stranaca, među kojima i 17 Hrvata.
LJUBLJANA - Švedski diplomati u vrijeme kad je njihova zemlja predsjedala Europskom unijom opisali su hrvatsko-slovenski granični prijepor kao "dječji", ali su u isto vrijeme u razgovorima s američkim diplomatima upozoravali na moguće "osinje gnijezdo" ako Slovenija shvati njihovo posredovanje u sporu s Hrvatskom kao pritisak, neki su od detalja koje je objavio Wikileaks, a u srijedu prenijela Slovenska tiskovna agencija STA. U jednoj od diplomatskih depeša iz američkog veleposlanstva u Stockholmu neposredno prije nego što su u tome gradu krajem 2009. predsjednici vlada dviju država Jadranka Kosor i Borut Pahor potpisali sporazum o arbitraži, navodi da je tadašnja švedska ministrica europskih poslova Cecilia Malstroem hrvatsko-slovenski granični spor nazvala "dječjim" i mnogo manje ozbiljnim od spora između Makedonije i Grčke zbog imena Makedonije. Švedsko-američke tajne depeše iz vremena kad se pripremao arbitražni sporazum i deblokada hrvatskog pristupnog procesa otkrivaju da se državni tajnik u švedskom ministarstvu vanjskih poslova Frank Belfrage Amerikancima žalio da Ljubljana i Zagreb prave teškoće švedskom predsjedništvu EU-a zbog spora i da bi Amerikanci mogli naići na "osinje gnijezdo", jer bi njihove napore slovenski oporbenjaci i prijašnji čelnici poput Janeza Janše i Dimitrija Rupela mogli shvatiti kao pritisak.
PARIZ - Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u srijedu je rekao da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad učinio nepopravljivu štetu i da će Francuska i njezini partneri učiniti sve što je moguće kako bi okončali krizu u Siriji. "Vlasti u Siriji griješe ako bi misle da su zaštićene od naroda", rekao je Sarkozy u govoru na otvaranju godišnje konferencije francuskih veleposlanika. Ono što je učinio sirijski predsjednik je nepopravljivo i Francuska i njezini parneri će učiniti sve što je pravno moguće kako bi pomogli težnje sirijskog naroda za slobodom i demokracijom", rekao je Sarkozy. Francuski predsjednik je također rekao da želi vidjeti da Europska unija na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda idućeg mjeseca jedinstvenim glasom govori o pitanju palestinske državnosti i pozvao Washington da učini više na postizanju mira. "Dvadeset i sedam zemalja Europske unije mora se izraziti jednim glasom", rekao je Sarkozy. "Uloga SAD-a je nesporna i nenadomjestiva, no svi vide da to nije dovoljno. Moramo proširiti krug pregovora, razmisliti o ulozi i relevantnosti kvarteta". Sarkozy je rekao da svijet neće palestinski mirovni proces ostaviti zamrznutim dok "Arapsko proljeće" prisiljava na promjene drugdje u regiji.
BEČ - Austrijski svećenici koji su se usprotivili svojoj Katoličkoj crkvi pozivima za dopuštenje braka svećenika, zaređivanje žena i druge reforme, uživaju široku potporu javnosti, vidljivo je iz novoobjavljene ankete o tome sporu koji bi mogao odvesti do toga da oni ostanu bez posla. Tri četvrtine ispitanika u toj tradicionalno katoličkoj zemlji poduprlo je svećenički "Poziv na neposluh", proglas koji je bečki kardinal Christoph Schoenborn usporedio s odlukom neke nogometne momčadi da više ne igra po pravilima. Revolt koji otvoreno podupire 329 svećenika prijeti podjelom u austrijskoj crkvi nekoliko tjedana prije dolaska pape Benedikta XVI. u susjednu Njemačku. Benedikt (84) odrastao je u bavarskim selima blizu austrijske granice, a Njemačku će posjetiti od 22. do 25. rujna. Umjesto obična poziva na reforme, crkveni disidenti proglasili su kako će prekršiti crkvena pravila i davati pričest protestantima i ponovno vjenčanim rastavljenim katolicima ili dopuštati laicima da propovijedaju i bez svećenika vode župe. Schoenborn je dao naslutiti da će te svećenike disciplinirati ako u idućim tjednima ne odustanu od svojih zahtjeva. "Ovo se ne smije nastaviti", rekao je za bečki dnevnik Der Standard. "Ako netko odluči krenuti putem otpadništva, to ima posljedice".
MIAMI/ZAGREB - Tropska oluja Katia dobija na snazi dok se brzo kreće preko Atlantika i u srijedu bi mogla doseći snagu uragana, objavio je američki Nacionalni centar za uragane iz Miamija. Oko 11 sati po srednjoameričkom vremenu (17:00 po srednjoeuropskom), Katie se nalazila oko 1700 km zapadno od Zelenortskog otočja, s vjetrom brzine do 105 km/h, a kretala se u smjeru zapad-sjeverozapad brzinom od 34 km/h, izvijestio je CNN. Katia će postati uragan kategorije 1 kada vjetar postigne snagu od 120 km/h. Metorolozi prognoziraju da će Katia postati veliki uragan s vjetrovima iznad 175 km/h u prvim satima nedjelje, kada bi se njezino središte trebalo nalaziti sjeverno od karipskog otočja Leeward, istočno od Potrorika. Oni ističu kako je još uvijek prerano predvidjeti hoće li Katia ugroziti američko kopno. Katia je oluja čije je ime zamijenilo Katrinu na popisu imena atlantskih uragana koji se ponavlja svakih šest godina, pa se tako ove godine ponovo koriste imena iz 2005. godine. Ime oluje odlazi u mirovinu ako se koristilo za uragan koji je uzrokovao velike štete, kao je to Katrina učinila New Orleansu i priobalju Meksičkog zaljeva 2005.
NIKOZIJA - U prosvjedima tijekom ramazana u Siriji su ubijene 473 osobe, izvijestio je u srijedu sirijski Ured za obranu ljudskih prava, dodajući kako snage sigurnosti nastavljaju operacije u regiji Homsu. Među ubijenima je 360 civila i 113 pripadnika snaga sigurnosti i vojske, izvijestio je taj ured sa sjedištem u Velikoj Britaniji. Među poginulima je 25 osoba mlađih od 18 godina i 14 žena, a 28 osoba umrlo je u zatočeništvu ili od posljedica mučenja, većina njih u središnjoj pokrajini Homsu, stoji u priopćenju te nevladine organizacije. Protiv režima predsjednika Bašara al-Asada gotovo svakodnevno od polovice ožujka prosvjeduju mnogoborojni prosvjednici. Od tada je, po podatcima UN-a, poginulo najmanje 2200 osoba, uglavnom civila. Pokrajina Homs u srijedu je bila poprište akcija snaga sigurnosti i vojske, koje su pokrenule napad na Hule, mjesto udaljeno 20 kilometara od Homsa, pri čemu je uhićeno 16 osoba. U tom su mjestu vlasti u ponedjeljak obiteljima predale trupla 13 njihovih članova koje su početkom kolovoza oteli pripadnici snaga sigurnosti te tako izazvali gnjev stanovnika, izvijestio je taj ured.
WASHINGTON/ZAGREB - Bivši potpredsjednik SAD-a Dick Cheney bio je "praktički predsjednik" tijekom prvog mandata Georgea W. Busha a "strahuje da će mu suditi kao ratnom zločincu", izjavio je nekadašnji predstojnik ureda Colina Powella, u vrijeme dok je on bio američki državni tajnik, prenosi u srijedu američka TV mreža ABC News. Pukovnik Lawrence Wilkerson, koji Cheneya poznaje desetljećima, rekao je za ABC News da je Cheney bio "vrlo osvetoljubiva osoba" te dodao kako "jednostavno više ne prepoznaje Cheneya". U svojim memoarima "U moje vrijeme: osobna i politička sjećanja", koji su objavljeni u utorak, Cheney tvrdi da je Powell potkopavao Busha, kritizirajući njegovu politiku pred ljudima izvan administracije. Cheney je izjavio za NBC News kako će knjiga izazvati da "glave eksplodiraju po cijelom Washingtonu". Govoreći za TV mrežu CBS u nedjelju, Powell je optužio Cheneya za "jeftine udarce" protiv njega. U intervjuu ABC-u, Wilkerson je sugerirao kako je Cheney u knjizi zauzeo tvrd stav u nastojanju da spriječi kritike ili čak kazneni progon.
FRANKFURT - Dvadesetjednogodišnji Albanac s Kosova priznao je u srijedu pred prepunom sudnicom u Njemačkoj da je u ožujku na frankfurtskom aerodromu ustrijelio dvojicu američkih avijatičara, a još dvojicu ranio, a da su ga na to navele islamističke laži. Arid Uka koji je na početak suđenja došao u bijeloj košulji do koljena, optužen je za dva ubojstva i tri pokušaja ubojstva, te mu prijeti doživotni zatvor. Dok je govorio, povremeno bi zastao da obriše oči. Rekao je kako je osjećao da mora nešto poduzeti jer je večer prije toga gledao video na kojem su navodno američki vojnici silovali muslimanke. "Morao sam nešto poduzeti, te su mi slike bile pred očima", rekao je na njemačkom koji zna jer se školovao u Frankfurtu, iako je rođen na Kosovu. Rekao je kako je o religiji i politici razgovarao s jednim prijateljem Amerikancem. Rekao je kako su na njega utjecale laži i propaganda i pokazao je nešto žaljenja. "Kad sad gledam, ne shvaćam sam sebe", rekao je. Na trenutke je govorio tako tiho da su mu morali donijeti još jedan mikrofon. Uka je radio na aerodromskoj pošti. Izbliza je na vojnike pucao iz pištolja kalibra 9 mm. Na sudu je rekao kako neki njegov čin smatraju dobrim jer su i oni bili podvrgnuti istim "lažima i propagandi koja je i mene zaslijepila". Taj je napad šokirao Amerikance, a gnjev je izrazio i predsjednik Barack Obama. Njemački tužitelji vjeruju da je Uka djelovao sam, ali na sudu nije htio reći odakle mu pištolj.