Ustanici su uvjereni da će akcije čišćenja uskoro završiti i da će slomiti i posljednji otpor boraca i dalje odanih Gadafiju, čovjeku koji je čvrstom rukom vladao Libijom četiri desetljeća.
"Kraj će doći tek kada ga se uhvati, živog ili mrtvog", izjavio je Mustafa Abdel Džalil, vođa Nacionalnog prijelaznog vijeća (NTC) koji je ponudio amnestiju za bilo koga iz Gadafijevog okruženja koji ga ubije i koji je ponudio nagradu u iznosu od 1,7 milijuna dolara za Gadafijevo uhićenje.
Prema riječima pobunjenika, Gadafijevi pristaše više nemaju nikakvih izgleda, iako su i dalje opasni.
"U istočnom Tripoliju je još uvijek puno snajperista. Sredit ćemo ih, ali će potrajati", kazao je jedan oporbeni borac.
Britanski ministar obrane Liam Fox je za Sky News izjavio da "još uvijek postoje područja otpora koja raspolažu s visokom razinom vojne stručnosti, imaju dovoljno oružja i mogućnost zapovjedanja i kontrole".
"Trebat će im vremena da potpuno eliminiraju Gadafijeve pristaše i pred njima su frustrirajući dani prije nego libijski narod bude potpuno slobodan od Gadafijeve ostavštine", rekao je Fox.
Kako se doznaje iz izvora NTC-a, borbe se vode i duboko u pustinji, a oko Gadafijeva rodnog grada Sirta, na obali između Tripolija i Bengazija, stanje je neizvjesno. NTC i plemenski vođe u Sirtu dva dana pregovaraju o tome da stanovnici grada polože oružje i omoguće pristup administrativnim zgradama.
Za sada se još uvijek ne zna gdje se Gadafi nalazi, ali se vjeruje da je još uvijek u Tripoliju ili u njegovoj okolici. Sam Gadafi je objavio da se iz "taktičkih" razloga povukao iz svog skrovišta Bab al-Azazije. Ustanici trenutno pokušavaju preuzeti kontrolu nad četvrti Abu Slim, nedaleko od spomenutog skrovišta. Borbe se vode i u južnom gradu Sabhi.
Liječnici bez granica (MSF) upozoravaju da su bolnice pune ranjenih i da su zalihe lijekova na kritičnoj razini. Također ne mogu pružati hitnu pomoć jer se vode ulične borbe i do ranjenih je vrlo teško doći na vrijeme.
U međuvremenu traju i diplomatske akcije pa su se u četvrtak u Turskoj sastali članovi NTC-a i predstavnici zapadnih sila. Isti se dan, ili u petak, u Vijeću sigurnosti UN-a očekuje i usvajanje rezolucije, na prijedlog SAD-a, o odmrzavanju libijske imovine u vrijednosti 1,5 milijardi eura.