Sukladno izraženoj namjeri o izradi i donošenju daljnjih mjera u svrhu olakšanja otplate stambenih kredita vezanih uz švicarsku valutu (CHF) iz Memoranduma o mjerama za ublažavanje položaja korisnika stambenih kredita od 17. lipnja ove godine, potpisnice su dogovorile dodatne mjere za ublažavanje posljedica rasta CHF-a, stoji u priopćenju HUB-a.
Rast tečaja švicarskog franka izazvao je probleme u otplati u svim zemljama u kojima je iznos duga vezan uz CHF. Činjenica je da niti u jednoj od njih nije donesen ovako dubok paket mjera, kaže se u priopćenju HUB-a.
U Austriji, u kojoj ima više od 30 milijardi eura takvih kredita, banke nisu donijele nikakve zajedničke mjere niti programe, nego je izrijekom rečeno da se radi o ugovornom odnosu između banke i klijenta.
U Sloveniji je situacija vrlo slična kao u Austriji, a Poljska nema nikakvog državnog programa iako je više od polovine svih stambenih kredita u francima.
U Mađarskoj postoji program u kojem za iznos odgođenog otplaćivanja jamči država, što kod nas nije slučaj, navodi se u priopćenju.
U Srbiji model ublažavanja otplate ne postoji.
"Osim ovih zajedničkih mjera, svaka će banka u ovisnosti o svojoj poslovnoj politici razmotriti uvjete pod kojima klijenti podmiruju svoje obveze, uključujući mogućnost daljnjeg smanjenja kamatnih stopa. Ovakav program osam hrvatskih banaka sastavilo je u uvjerenju i pod pretpostavkom da se neće mijenjati regulatorni okvir, ponajprije da se neće uvoditi porez kojem bi osnovica bila krediti u švicarskim francima. Dodatni tereti koji bi opterećivali poslovanje i stabilnost banaka nužno bi doveli do preispitivanja mogućnosti održavanja ovakvih mjera", zaključuje se u današnjem priopćenju HUB-a.