Autor: zmat
ZAGREB, 28. srpnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja do 21 sat.

ŠANGAJ - Vaterpolisti Hrvatske nisu se uspjeli plasirati u finale svjetskog prvenstva u Šangaju jer su danas u drugom polufinalnom susretu poraženi od Italije sa 8:9 (0:1, 1:2, 3:5, 4:1) i u subotu će u susretu protiv Mađara odlučiti o trećem mjestu. Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Bošković s tri gola.

U drugom polufinalu Srbija je svladala Mađarsku sa 15:14.

UMAG - Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u četvrtfinale ATP turnira "Croatia Open" u Umagu, on je u susretu 2. kola svladao Nizozemca Robina Haasea sa 4-6, 6-4, 6-3 nakon dva sata i 21 minute igre. Bio je ovo treći međusobni ogled Čilića i Haasea i treća pobjeda našeg igrača.

Naš trenutačno najbolje plasirani tenisač na ATP ljestvici ostvario je prvu pobjedu nekog hrvatskog igrača ove godine u Umagu, nakon što su se već u prvom nastupu od turnira oprostili Antonio Veić, Ivan Dodig, Mate Pavić, Mate Delić i Ivan Ljubičić.

U četvrtfinalu će Čilić igrati protiv Talijana Andreasa Seppija.

TRABZON - Na XI. Olimpijskom festivalu europske mladeži (EYOF) u Trabzonu hrvatski judaši u četvrtak su osvojili dvije medalje, Brigita Matić, članica JK Pujanke, osvojila je zlatnu medalju u kategoriji do 70kg, dok je član JK Solin Ivan Grubić osvojio brončanu medalju u kategoriji do 81kg.

Brigita Matić je do svoje druge velike medalje ove godine, nakon bronce na kadetskom EP na Malti, došla pobjedama protiv Latvijke Tatjane Vojnove, Britanke Prisce Awiti-Alcaraz, Francuskinje Stessie Basteaurd, te Slovenke Aje Gačnik Zupanc.

Grubić je do bronce stigao pobjedama protiv Švicarca Ella Brodmenna, Bjelorusa Mikalaja Baradzonova, Nijemca Paula Socha i Litvanca Rokasa Nenartaviciusa, da bi izgubio od Rusa Aleksandra Petrunije.

Treći hrvatski judaš koji je nastupio u četvrtak, Roko Stjepo je u kategoriji do 73kg zauzeo sedmo mjesto.

ŠANGAJ - Petog dana svjetskog prvenstva u plivanju, koje se održava u Šangaju, 'pao' je i prvi svjetski rekord, a to je uspjelo Amerikancu Ryanu Lochteju na 200m mješovito koji je popravio stari rekord za deset stotinki (1:54.00). Zlato su u četvrtak osvojili još i Australac James Magnusson, Kineskinja Jiao Liuyang, Ruskinja Anastasia Zueva i

Lochte je, obranivši naslov svjetskog prvaka na 200m mješovito i popravivši stari rekord, čiji je on također vlasnik, za 10 stotinki, iza sebe je ostavio svog sunarodnjaka Michaela Phelpsa (1:54.16), dok je Mađar Laszlo Cseh bio treći (1:57.64).

Australac James Magnussen, koji je ozbiljno počeo trenirati prije 18 mjeseci i do sada je bio anoniman, postao je prvak na 100 m slobodno s vremenom 47.63 ispred Kanađanina Brenta Haydena, svjetskog prvaka iz 2007, koji je bio drugi s vremenom 47.95 i Francuza Williama Meynarda (48.00).

Kineskinja Jiao Liuyang okitila se naslovom svjetske prvakinje na 200 m leptir, preplivavši tu dionicu za 2:05.55, druga je bila Britanka

Ellen Gandy (2:05.59), a treća još jedna Kineskinja, olimpijska prvakinja, Liu Zige (2:05.90).

Ruskinja Anastasia Zueva osvojila je zlato na 50 m leđno s vremenom 27.79, a srebro je pripalo 14 stotinki sporijoj Japanki Ayi Terakawi (27.93), dok je treća bila Amerikanka Melissa Franklin (28.00).

Zlato u ženskoj štafeti na 200m slobodno pripalo je Amerikankama (Melissa Franklin, Dagny Knutson, Kathryn Hoff, Allison Schmitt) s vremenom 7:46.14, srebrne su Australke (Bronte Barratt, Blair Evans, Angie Bainbridge, Kylie Palmer) -7:47.42, a brončane Kineskinje (Qian Chen, Jiaying Pang, Jing Liu, Yi Tang)- 7:47.66.