Ansambl inače ima tridesetak mandolinista i gitarista, članova mandolinskih orkestara iz Splita, Zagreba, Imotskog, Šibenika, Makarske i pod ovakvim je imenom i u takvom sastavu nastupio prvi put.
Hrvatski orkestar mandolinista i gitarist promovira mandolinu i glazbu za mandolinu, a splitski koncert je predstavio izbor iz onoga što se u mandolinskoj glazbi u Hrvatskoj dogodilo u posljednjih 25 godina.
Cilj im je predstaviti djela koja su obilježila suvremenu hrvatsku glazbu za mandolinu jer je mandolina, kao internacionalni instrument, ali istovremeno i hrvatsko tradicijsko glazbalo ušla u antologiju suvremene hrvatske glazbe.
Vlado Sunko, dirigent i skladatelj, diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Od 1983. godine radi kao profesor na Glazbenoj školi Josipa Hatze u Splitu, a od 1992. djeluje kao predavač na studiju Glazbene kulture pri Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, a od 1998. docent je na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu. Od 1988. vodi Muški pjevački zbor, danas Gradski zbor Brodosplit. U svojem stvaralaštvu posebno je okrenut prema zborskoj glazbi. Najzahtjevnije njegovo djelo čini kantata Zlato Gospine milosti za soliste, zbor i instrumentalni ansambl koja je uspješno praizvedena u Sinju i Splitu.
Vladimir Lukas završio je glazbenu školu "Josip Hatze" u Splitu, a diplomirao violončelo u klasi prof. M. Nagya na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dugogodišnji je član Opernog orkestra HNK Split, te Splitskog i Zadarskog komornog orkestra. U Gazbenoj školi Josip Hatze djeluje kao profesor violončela od 1977. Dirigent Mandolinskog orkestra Sanctus Domnio je od 1991. Dvostruki je dobitnik priznanja "Marin Katunarić" Hrvatskog festivala mandolinista "Mandolina Imota" za izuzetan doprinos mandolinskom pokretu.