Po riječima osječko-baranjskoga župana Vladimira Šišljagića, za tu je županiju još iznimno velik problem to što je nerazminirano golemo područje, posebice zato što je poljoprivreda strateška gospodarska aktivnost.
Posebne edukativne aktivnosti provodi županijski Crveni križ, koji je prošle godine organizirao i mnoga predavanja na kojima je sudjelovalo oko tri tisuće osoba, među kojima čak 2296 djece. Po školama se organiziraju i razni kvizovi i natjecanja u znanju o opasnostima od mina.
Po planu razminiranja, u Osječko-baranjskoj županiji obuhvaćeno je i obilježavanje minski sumnjivih površina, ploča i oznaka koje upozoravaju na minski sumnjive površine, a krajem prošle godine takvih je oznaka bilo više od četiri tisuće. Nažalost, istaknuto je u raspravi o problematici razminiranja na području te županije, česte su pojave da nesavjesni pojedinci uništavaju ili kradu ploče s upozorenjima.
Hrvatski centar za razminiranje u svojoj bazi podataka ima oko 7500 djelovodnika miniranja. Od tog broja oko 3700 je razminirano, a ostalo je još 3800 djelovodnika miniranja. Po njima, u Republici Hrvatskoj još ima oko 90.817 mina. U Osječko-baranjskoj županiji, koja je među najzagađenijima minama, još su 23.662 mine, i to 7456 protuoklopnih mina i 14.587 protupješačkih.
Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić ponovno je upozorio na važnost zaštite građana, osobito djece, od minsko-eksplozivnih sredstava te na nužno kontinuirano preventivno edukacijsko djelovanje i stalno upozoravanje na opasnost od zaostalih mina.