"Ovaj predmet se čini još složenijim jer se protiv Paravinje vodi kazneni proces i u BiH. To jest otežavajuća okolnost. Da toga nema bilo bi moguće u kratkom roku provesti proceduru izručenja budući da se radi o teškim okolnostima koje se stavljaju na teret Paravinji u Hrvatskoj. Postoje i drugi modaliteti kao što je ustupanje kaznenog predmeta i o tome ćemo razgovarati", rekao je Čolak.
Dodao je kako ipak ne može prejudicirati kakva će biti odluka Suda BiH pred kojim se treba provesti postupak oko izručenja Dragana Paravinje, kojega se sumnjiči za ubojstvo maloljetne Antonije Bilić iz Drniša, nakon čega on kao ministar potpisuje konačnu odluku o izručenju.
Hrvatska je već uputila zahtjev za Paravinjinim izručenjem, no uputi li i Srbija Bosni i Hercegovini sličan zahtjev odluka o tome kome će on biti izručen bit će donesena na temelju precizno utvrđenih kriterija, pri čemu je među najvažnijima onaj o težini počinjenih kaznenih djela zbog kojih se traži izručenje. Paravinja je u Srbiji osuđen zbog silovanja a Hrvatska ga traži zbog sumnje da je ubio Antoniju Bilić.
Po riječima bosanskohercegovačkog ministra pravosuđa s kolegama će razgovarati i o mogućnosti proširenja sporazuma o izručenju državljana izražavajući uvjerenost da nije realno postići dogovor oko osoba optuženih za ratne zločine.
"S približavanjem zemalja Europskoj uniji doći će do pomaka u suradnji i sklapanja sporazuma koji će omogućiti mnogo tješnju suradnju. Što se tiče ratnih zločina, naprosto mi se čini da to u ovome trenutku nije realno očekivati", objasnio je Čolak.
Ministrica Malović je najavila otvaranja razgovora o proširenju sporazuma između triju država oko izručenja osoba optuženih za ratne zločine te teške oblike korupcije i kriminala.