FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 29. lipnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

LUXEMBOURG - Cijene potrošačkih roba i usluga prošle su godine uvelike varirale među zemljama članicama Europske unije, s tim da je daleko najskuplja bila Danska, najeftinija Bugarska, dok je Hrvatska 26 posto ispod europskog prosjeka, pokazuju podaci europskog statističkog ureda Eurostata. Najvišu razinu cijena bilježila je u 2010. Danska, sa 43 posto višim cijenama potrošačkih roba i usluga u odnosu na prosjek EU-a. Po skupoći ju slijedi njezina skandinavska susjeda Finska, sa cijenama za 23 posto višima u odnosu na europski prosjek. Na drugom kraju ljestvice nalazi se Bugarska s najnižim cijenama potrošačkih roba i usluga u prošloj godini, u visini 51 posto prosjeka Unije. U Hrvatskoj cijene potrošačkih roba i usluga bile su lani za 26 posto niže u usporedbi s prosjekom u EU. Po razini potrošačkih cijena Hrvatska ulazi u skupinu zemalja kao što su Malta, jeftinija za 21 posto u odnosu na prosjek Unije, Estonija, za 25 posto, te Češka i Slovačka, koje su jeftinije za 28 odnosno 29 posto.

BRUXELLES - Europska komisija predložit će oporezivanje financijskih transakcija na razini Europske unije i zamrzavanje potrošnje za poljoprivredu od 2014. u sklopu nacrta novog dugoročnog proračuna Unije, kazali su u srijedu izvori u Bruxellesu. Europska komisija je predložila porez na financijske transakcije u cilju prikupljanja do 50 milijardi eura godišnje, ali protivnici iz Velike Britanije i Njemačke smatraju da je malo vjerojatno da će taj prijedlog dobiti jednoglasnu potporu vlada Eu-a koja je potrebna da bi bio pretočen u zakon. Godišnji proračunski rashodi za poljoprivredu, na koje trenutno otpada najveći dio proračuna EU-a, bili bi prema tom prijedlogu zamrznuti na razini iz 2013., te bi ukupna vrijednost dugoročnog proračuna za razdoblje od 2014. do 2020. iznosila oko 370 milijardi eura, rekao je diplomatski izvor.

TOKIO - Proizvodnja japanskih tvornica poskočila je u svibnju po najvišoj stopi u gotovo 60 godina nakon što su proizvođači obnovili lance opskrbe oštećene velikim potresom i tsunamijem u ožujku. Industrijska proizvodnja porasla je u svibnju za 5,7 posto, nadmašivši prognoze analitičara koji su očekivali njezin rast za 5,5 posto. U travnju porasla je za 1,6 posto, objavilo je ministarstvo gospodarstva, trgovine i industrije. To je drugi najveći zabilježeni rast nakon ožujka 1953. kada je poskočila za 7,9 posto. Oporavak proizvodnje nadovezao se na ohrabrujuće znakove poboljšanja izvoza i prometa u maloprodaji, potkrepljujući procjene japanske središnje banke da će se gospodarstvo oporaviti do kraja ove godine.

TOKIO - Novi predsjednik japanskog operatera Tokyo Electric Power (TEPCO) planira staviti ukapljeni prirodni plin (LNG) u središte buduće strategije nakon krize u nuklearnoj elektrani u Fukushimi. Toshio Nishizawa rekao je u intervjuu za poslovni dnevnik Nikkei da će proizvodnja energije na LNG pogon biti u središtu idućeg 10-godišnjeg plana opskrbe energijom koji će biti izrađen do jeseni. Nishizawa, koji je postao predsjednik u utorak nakon ostavke Masatake Shimizua u svibnju, rekao je za Nikkei da će se TEPCO u budućnosti manje oslanjati na nuklearnu energiju, koja trenutno čini 30 posto proizvodnje kompanije. Kazao je da će se udio ukapljenog plina u proizvodnji energije povećati sa sadašnjih nešto više od 40 posto. Kompanija trenutno koristiti samo četiri od svojih 17 nuklearnih reaktora.

PARMA - Francuski proizvođač sireva Lactalis preuzeo je kontrolu nad talijanskim Parmalatom na skupštini dioničara u utorak u sklopu nastojanja da stvori najveću mljekarsku tvrtku u svijetu. Lactalis trenutno ima samo 29 posto udjela u Parmalatu ali to je bilo dovoljno da na sastanku u Parmi osigura devet od ukupno 11 mjesta u upravnom odboru tvrtke. Za novog predsjednika odbora izabran je Franco Tato, bivši izvršni direktor talijanskog energetskog diva Enela. Preuzimanje označava kraj višemjesečne pat-pozicije koju je karakteriziralo talijansko protivljenje inozemnom preuzimanju. Lactalis i Parmalat, kojeg je 60-ih godina prošlog stoljeća utemeljio Calisto Tanzi, trenutno u zatvoru zbog malverzacija, zajedno će ostvarivati godišnji prihod od oko 14 milijardi eura. Parmalat zapošljava 14 tisuća radnika.

SAGA - Japanski ministar trgovine i energetike pokušao je uvjeriti lokalne vlasti u pokrajini Saga kako je sigurno ponovno otvoriti reaktore zatvorene nakon smrtonosnog potresa i tsunamija u ožujku. Posjet Banria Kaiede Sagi, prvi od katastrofe, tumači se kao znak da se Tokio nada kako bi reaktori u elektrani Kyushu Electric Power, staroj 36 godina, mogli biti prvi koji će dobiti dozvolu lokalnih vlasti za ponovno puštanje u rad. "Svjestan sam da je to teška odluka za lokalne vlasti, ali željeli bismo vašu suglasnost za njihovo ponovno otvaranje", rekao je Kaieda na sastanku s gradonačelikom Genakia Hideom Kishimotom, koji je rekao da će odobriti taj zahtjev. Japan ima 54 komercijalna reaktora od kojih je zatvoreno 35, a među njima je šest u nukelarnoj elektrani Fukushima Daichi kojom upravlja tvrtka Tokyo Electric Power. Japanska vlada boji se da će odbijanje lokalnih vlasti da ponovno otvore reaktore izazvati nestanak struje na vrhuncu potrošnje u ljetnim mjesecima.

LONDON - Euro je u srijedu dosegnuo najvišu razinu prema dolaru u dva tjedna na međunarodnim deviznim tržištima, a ojačao je i prema švicarskom franku slijedom očekivanja da će grčki parlament izglasati kontroverzne mjere štednje. Euro je tako poskočio na 1,4449 dolara na trgovinskoj platformi EBS. Bio je u plusu i prema švicarskom franku, i to 0,7 posto, te se njime trgovalo po 1,2033 franka. Time se 'odlijepio' od rekordno niske razine prema švicarskoj valuti od 1,1808 franaka. Zabilježio je i najvišu razinu prema jenu u tri tjedna od 117,17 jena. Sve su oči uprte u grčki parlament koji bi trebao glasati o novom paketu mjera štednje. Nade u pozitivan ishod glasanja ulila je izjava oporbene grčke političarke Else Papadimitru da će glasati za mjeru štednje usprkos tome što ih njezina stranka odbacuje.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi izrazitije su porasli temeljem očekivanja da će grčki parlament danas odobriti ključne nove mjere štednje koje su uvjet za dobivanje nove tranše kredita i sprečavanje bankrota. Londonski Ftse indeks u takvom je ozračju poskočio gotovo 1,5 posto, na 5.851 bod, frankfurtski DAX indeks za 1,8 posto, na 7.300 bodova, a pariški CAC za 1,88 posto, na 3.924 boda. Optimizam u vezi glasovanja u grčkom parlamentu zaslužan je za današnje jačanje burzovnih indeksa, tumače anatičari, upozoravajući ipak da bojazni time nisu posve uklonjene. "Usvajanje paketa strogih mjera štednje zasigurno će biti poticajna vijest, no to ne znači da su time uklonjene sve prepreke. Sljedeća će prepreka biti njihova provedba i svi će budno pratiti rad vlade", kazao je valutni strateg u RBS-u Graham Bishop. Među sektorima dobitnicima isticao se i rudarski sektor, koji je podršku dobivao od rasta cijena ključnih metala.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros osjetno porasle, zahvaljujući optimizmu u vezi rješenja grčke dužničke krize, ali i podacima koji ukazuju na oporavak japanskog gospodarstva od katastrofalnog potresa. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 1,1 posto, a više od jedan posto skočio je i južnokorejski Kospi indeks. Cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru i Australiji porasle su između 0,3 i 0,9 posto, a jedino su u Šangaju blago pale, 0,1 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je na dobitku 0,9 posto. Rast cijena dionica ponajviše se zahvaljuje nadi ulagača da će grčki parlament u srijedu i četvrtak podržati predložene vladine mjere proračunske štednje, što bi značilo da će Grčka dobiti novu tranšu međunarodnog kredita i izbjeći insolventnost. Ulagače je ohrabrio i jučerašnji skok indeksa na Wall Streetu za više od jedan posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak vodeći indeksi skočili više od jedan posto, jer se ulagači nadaju da je rješenje grčkih dužničkih problema blizu, no mršav obujam pokazuje da se trgovalo oprezno. Dow Jones indeks ojačao je 145 bodova, ili 1,21 posto, na 12.188 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,29 posto, na 1.296 bodova, a Nasdaq indeks 1,53 posto, na 2.729 bodova. Ulagače su ohrabrili bolji nego što se očekivalo podaci s tržišta nekretnina. Prema sezonski prilagođenim podacima, u 20 najvećih američkih gradova cijene obiteljskih kuća pale su u travnju 0,1 posto na mjesečnoj razini, što je njihov najmanji pad od srpnja prošle godine i manji nego što se očekivalo. To, kažu analitičari, ukazuje na stabilizaciju američkog tržišta nekretnina i potrošnje. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo 5,9 milijardi dionica, dok dnevni prosjek u dosadašnjem dijelu godine iznosi 7,57 milijardi.

(Hina) xggoj ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙