"Tijekom noći u Kseiru su se čuli pucnji", rekao je predsjednik sirijske organizacije za ljudska prava Rami Abdel Rahman, sa sjedištem u Londonu. "Stotine stanovnika Kseira pobjegle su u Libanon", dodao je, pozivajući se na izjave očevidaca.
"Između 350 i 400 ljudi stiglo je u petak i u subotu", potvrdio je Ali Hamud, čelnik libanonskog sela Kunaisata, na granici sa Sirijom.
Ondje su "tek iz opreza, pošto su čuli glasine o mogućem širenju nasilja", kazao je.
Teško je utvrditi točan broj izbjeglica budući da nijedna vlast, ni sirijska ni libanonska, ne nadzire granicu i njezinih više desetaka vijugavih staza kojima obično prolaze krijumčari.
Ovo je prvi put od početka pobune 15. ožujka da se prosvjednici tako otvoreno okupljaju, ističe aktivist za ljudska prava Anuar Buni, dodavši da "oporbene stranke" neće sudjelovati na skupu.
Na skupu na kojemu će sudjelovati gotovo stotinu intelektualaca, "iznijet će se prijedlozi za izlazak iz krize", rekao je Buni.
Režim želi vojnom ofenzivom koju je poveo početkom lipnja ugušiti prosvjede protiv vlasti i spriječiti stanovnike da bježe u susjednu Tursku, tvrde izbjeglice.
Gotovo 12.000 Sirijaca pobjeglo je u Tursku pred represijom režima, a 5.000 je sredinom svibnja stiglo u Libanon.