Filipović je na konferenciji za novinare u Virovitici ustvrdio da su proizvođači povrća u Hrvatskoj blizu propasti, da je potrošnja povrća zbog e-coli smanjena te da hrvatski proizvođači bacaju i zaoravaju povrće, a istodobno, kako je rekao, u Hrvatsku se uvozi povrće sumnjive kakvoće.
Potpredsjednik Saveza poljoprivrednih udruga Hrvatske i predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara Zlatko Zagorac procijenio je da su štete nastale zbog smanjene potrošnje povrća oko 70 milijuna kuna, iako u Poljoprivrednoj komori tvrde da su samo 15 milijuna kuna.
Savez je, naglasio je Zagorac, u razgovorima s ministrom poljoprivrede zatražio isplatu odštete proizvođačima povrća iz europskih fondova te iz državnog proračuna. Po njegovim riječima odgovoreno im je da novca nema te da odšteta nije moguća. "Ako se proizvođači povrća moraju pridržavati propisa Europske unije, iako Hrvatska još nije članica, onda bi bilo u redu da nam pomognu kao što su neke europske zemlje pomogle svojim povrćarima", rekao je.
Drugi potpredsjednik tog saveza Ivica Malnar pozvao je otkupljivače pšenice da s proizvođačima utvrde cijenu te krušarice. Ustvrdio je da će zbog suše biti 200. 000 tona manje pšenice od uobičajena prinosa.
"Žetva je pred vratima, procjene su da će urod zbog suše biti katastrofalan, a pojavile su se špekulacije da će otkupna cijena biti 1,30 kuna za kilogram pšenice, iako cijena na burzama doseže 2,03 kune po kilogramu", rekao je predsjednik udruge ratara Osiječko-baranjske županije Viktor Pfeifer i pozvao proizvođače da ne prodaju pšenicu u bescjenje.