Kina je tijekom krize likvidnosti na međunarodnim tržištima izbjegla nagli prijelaz u recesiju ali se u razdoblju nakon 2013. suočava s mogućim padom aktivnosti jer će teško nastaviti povećavati ulaganja u fiksnu imovinu, tvrdi Roubini.
Njegove se riječi pomno prate na Wall Streetu jer je točno prognozirao urušavanje američkog tržišta nekretnina koje je potaknulo recesiju u svjetskom gospodarstvu.
"Vrlo je vjerojatno da će Kina nakon 2013. naglo prijeći u recesiju", kazao je Roubini na jednoj konferenciji u Singapuru.
Ulaganja već sada čine polovinu kineskog BDP-a, upozorio je. Podaci iz šezdesetogodišnjeg razdoblja pokazuju da prekomjerna ulaganja rezultiraju naglim klizanjem u recesiju, napomenuo je, navodeći primjere Sovjetskog Saveza u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća i istočne Azije prije financijske krize 1997.
Svjetsko gospodarstvo suočava se pak s uravnoteženim rizicima, ocjenjuje Roubini. Među faktorima pozitivnima za rast izdvojio je solidnu gotovinu, nekih 2.000 milijardi dolara, kojom raspolažu američke kompanije, i činjenicu da nakon financijske krize nije uslijedila velika depresija.
Negativni su pak faktori tvrdokorni dužnički problemi u razvijenim gospodarstvima i činjenica da američku potrošnju podupiru porezne olakšice i ostali oblici vladine potpore, napominje.
Ostali rizici za svjetsko gospodarstvo uključuju dužničke probleme u rubnim članicama eurozone i nesklonost eurozone da se pozabavi problemima.
Europska unija trenutno nastoji utvrditi novi paket pomoći za Grčku kako bi joj osigurala sredstva do 2014. ali mnogi analitičari smatraju da ni to neće biti dovoljno da Atena u budućnosti izbjegne restrukturiranje duga.
"Odgađanje tog problema za budućnost, petljanje, produljivanje rokova i pretvaranje da će se stanje u Grčkoj popraviti i da će se kupiti vrijeme možda će pridonijeti još kaotičnijem slomu u budućnosti", upozorio je Roubini.