FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: Crobex se i peti tjedan odupro negativnom trendu iz svijeta

Autor: neba
ZAGREB, 12. lipnja 2011. (Hina) - Dobre vijesti u vezi završetka pristupnih pregovora Hrvatske Europskoj uniji prošloga su tjedna dale snage Crobexima za daljnji blagi rast, pa se Zagrebačka burza već peti tjedan zaredom oduprla negativnom trendu na svjetskim tržištima.

Crobex indeks ojačao je protekloga tjedna 0,23 posto, na 2.275 bodova, što je peti tjedan zaredom kako raste. Crobex10 porastao je, pak, 0,39 posto, na 1.245 bodova.

I dok je u posljednjih šest tjedana najvažniji američki S&P 500 indeks potonuo 6,6 posto, Crobex je u proteklih pet tjedana porastao 3,1 posto.

U odnosu, pak, na početak godine Crobexi su na dobitku oko 7,8 posto, dok je S&P 500 indeks u plusu samo 1,1 posto.

„Preporuka Europske komisije o završetku pristupnih pregovora Hrvatske EU-u osigurali su domaćem tržištu kapitala nastavak pozitivnog trenda. S obzirom na situaciju na globalnim tržištima, i ovakav blagi rast domaćeg tržišta može se smatrati uspjehom“, ističe Vjeran Jureša, analitičar u investicijskom društvu To One.

Europska komisija u petak je predložila Vijeću EU-a zatvaranje preostalih četiriju poglavlja u pregovorima s Hrvatskom, što otvara put da se Hrvatska pridruži Europskoj uniji kao 28. članica od 1. srpnja 2013. godine, ako Vijeće prihvati prijedloge Komisije.

„I prošlotjedni redovni promet na burzi ukazuje na nešto veću aktivnost investitora u odnosu na prethodno razdoblje“, dodaje Jureša.

Redovni promet dionicama dosegnuo je prošloga tjedna 132 milijuna kuna, što je oko 5 milijuna više nego tjedan dana prije.

Pritom je najveći promet ostvaren dionicom Ingre - 16,4 milijuna kuna. Cijena joj je ojačala 0,78 posto, na 16,86 kuna.

Slijedi dionica HT-a, s prometom iznad 15 milijuna kuna i rastom cijene za 0,8 posto, na 258,35 kuna.

Znatnije se trgovalo i dionicom Podravke, kojom je ostvareno 10,5 milijuna kuna prometa. No, cijena joj je pala 1,95 posto, na 322 kune.

Promet veći od 10 milijuna kuna ostvaren je i dionicama Đuro Đaković Holdinga. Pritom je ta dionica bila među najvećim tjednim dobitnicama, sa skokom cijene za više od 18 posto, na 61,39 kuna.

Veći skok cijene ostvarile su i dionice Belja, za 5,5 posto, te Petrokemije, za 4,5 posto.

S druge strane, znatno je, 12,5 posto, pala cijena dionice Magme. Posljedica je to nesuglasica između Magme i njezinog beogradskog partnera NCA International groupa, jer Magma tvrdi da joj je NCA dužan još 6,6 milijuna eura po 'krovnom sporazumu' kojim je definirana kupnja Magminih tvrtki kćeri, a NCA tvrdi da više ništa nije dužan.

Za 12 posto potonula je, pak, cijena dionice HGspota, nakon što je objavljeno da je tvrtka Microline predložila pokretanje stečaja tog maloprodajnog lanca tehničke robe. Trgovine HGSpota su zatvorene, radnici na prisilnom godišnjem odmoru, a Uprava pregovara s vjerovnicima o mogućem trajnom rješenju – pretvaranju njihovih potraživanja u vlasnički udjel.

„U slijedećem tjednu mogući je nastavak pozitivnih kretanja, s tim da će se nakon domaćih vijesti, fokus investitora dijelom preusmjeriti i na globalna zbivanja“, ocjenjuje Jureša.

A na svjetskim su burzama cijene dionica pale šesti tjedan zaredom jer svi najvažniji makroekonomski podaci ukazuju na usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava. Padnu li na Wall Streetu i idućega tjedna, to bi bio najduži negativni niz još od 2001. godine.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna oslabio 1,6 posto, zaronivši, po prvi puta od sredine ožujka, ispod psihološki važne razine od 12.000 bodova. S&P 500 potonuo je, pak, 2,2, a Nasdaq indeks 3,3 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,52 posto, dok je frankfurtski DAX pao 0,57, a pariški CAC 2,19 posto.

„Iako u proteklom tjednu nije bilo važnijih podataka koji bi ukazali na jačanje intenziteta usporavanja globalnog gospodarskog rasta, a i višetjedni pad stvorio je mogućnost barem kratkoročnih prilika za kupnju, vodeći dionički indeksi nastavili su negativna kretanja“, navodi Jureša.

U prošlom su tjednu negativnu korekciju predvodile dionice iz financijskog sektora prije svega zbog očekivanja slabe kreditne aktivnosti vezane uz stagnaciju gospodarskog rasta, kao i uvođenje novih regulativnih okvira, dodaje Jureša.

Iako je konsenzus ekonomskih analitičara da je usporavanje globalnog gospodarskog rasta tek privremeno, najave i špekulacije o novim fiskalnim stimulansima u SAD-u i Kini upućuju da ono nije samo rezultat posljedica potresa u Japanu, kaže Jureša.

„Idući tjedan investitore očekuju objave podataka koji bi mogli dati bolji uvid u trenutno stanje globalnog gospodarstva. Podaci o kretanju industrijske proizvodnje u SAD-u, eurozoni i Kini, kao i podaci o povjerenju američkih potrošača i kretanju inflacije u Kini, sigurno će doprinijeti volatilnosti na tržištu. Iz tehničke perspektive, vrlo bitna razina za američki S&P indeks nalazi se oko 1.250 bodova i u slučaju negativnih vijesti trebala bi biti potpora tržištu“, zaključuje Jureša.

Tehnička analiza S&P-a: granica od 1.293 boda nije izdržala

Najvažniji indeks njujorške burze S&P 500 pao je prošloga tjedna 2,2 posto, na 1.270 bodova.

„Već u ponedjeljak prodavači su snažno ušli na tržište, rasprodaja dionica počela je u prvim trenucima trgovanja na Wall Streetu. Velika potpora tržištu na 1.293 boda privukla je brojne trgovce na kupnju dionica, no prodajni pritisak bio je prejak, pa je probijena ta potporna razina. U četvrtak su kupci našli razloga za podizanje cijena, no snaga kupnje pogurala je S&P samo do 1.293 boda, točke koja se u međuvremenu iz potpore pretvorila u otpor. Brzi pad s tih razina uslijedio je već istoga dana, pa je u petak tržište zatvoreno s S&P indeksom na 1.270 bodova“, kaže Marko Erdeljac, voditelj retail trgovanja u investicijskom društvu Erste vrijednosni papiri.

Prema tehničkoj analizi, pad S&P 500 indeksa ispod 1.293 boda izuzetno je značajan.

„Ta točka je važna granica potpore/otpora tržištu, te može utjecati na sentiment ulagača. Padom ispod 1.293 boda otvorila se mogućnost nastavka klizanja S&P 500 indeksa do 1.250, odnosno 1.230 bodova. Na tim razinama tržište bi trebalo naći potporu, trebali bi ući kupci. No, granica od 1.293 bodova izravno utječe na sentiment ulagača, pa će pokušaj povratka iznad te razine biti otežan“, objašnjava Marko Erdeljac.

Idućega tjedna trebat će pažljivo pratiti kretanje VIX indeksa Čikaške burze opcija. U petak je taj 'indeks straha' porastao više od 6 posto, na 18,86 bodova.

„Probijanje VIX-a iznad 20 bodova značilo bi da prva granica potpore S&P indeksu od 1.250 bodova neće izdržati, pa bi mogao pasti i do 1.230 bodova. U slučaju slabljenja VIX-a, možemo očekivati drugi pokušaj podizanja cijena do prvog velikog otpora na 1.293 boda“, kaže Erdeljac.

Osim VIX-a, ključan će biti smjer kretanja tečaja eura prema dolaru.

„Cijena eura prošloga je tjedna oslabila, pa je pala vrlo blizu potpornoj razini koja se nalazi na 1,43 dolara. Pad ispod te razine prolongirao bi pad na tržištu kapitala, dok bi odbijanje od te razine, zajedno s eventualnim slabljenjem VIX-a, dalo nadu dioničkim bikovima u ponovnom pokušaju osvajanja granice S&P indeksa od 1.293 boda“, zaključuje Marko Erdeljac.

(Hina) xsbo yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙