FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

Autor: djan
ZAGREB, 3. lipnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

MOSKVA - Najmanje je 30 ljudi ozlijeđeno, a 28 tisuća stanovnika evakuirano je nakon izbijanja požara u četvrtak kasno navečer u skladištu oružja u ruskoj republici Udmurtiji, objavili su u petak ruski dužnosnici. Požar je izbio u skladištu oružja u Iževsku, na Uralu. Regionalno ministarstvo za izvanredna stanja evakuiralo je 28 tisuća stanovnika obližnjih mjesta jer se u skladištu nalazi 58 tisuća tona eksploziva i streljiva. Devet ozlijeđenih nalazi se u bolnici zbog teških opekotina, a ostali su pretrpjeli samo manje ozljede, rekao je glasnogovornik ministarstva Mihail Surkov. U tom skladištu je smješteno topničko naoružanje, objavilo je rusko ministarstvo obrane. Ruska televizija prikazala je snimke po kojima se požar može vidjeti kilometrima od skladišta. Sa svakom novom eksplozijom velika vatrena kugla podiže se u zrak, javljaju agencije. Požar gase brojni vatrogasci, uz pomoć robota za gašenje požara i pirotehničara.

NEW YORK - New York Times objavio je u četvrtak da dosadašnji glavni urednik Bill Keller odlazi s tog položaja te da će ga zamijeniti Jill Abramson, prva žena koja će preuzeti tu dužnost u povijesti toga dnevnika utemeljenog prije 160 godina. Jill Abramson (57) radi u New York Timesu od 1997., a Kellerova zamjenica bila je od 2003. godine. Prethodno je vodila dopisništvo NYT-a u Washingtonu. Bill Keller, koji je bio glavni urednik osam godina, namjerava nastaviti s pisanjem te će se puno radno vrijeme posvetiti novinarstvu u okviru NYT-a. "Nesumnjivo je Jill bila najlogičniji izbor za Billova nasljednika", prokomentirao je vlasnik dnevnika Arthur Sulzberger. Abramson će dužnost preuzeti 6. rujna.

ZAGREB - Oko 1,8 milijuna građana Makedonije u nedjelju izlazi na prijevremene parlamentarne izbore pošto je u travnju raspušten makedonski parlament na prijedlog vladajuće koalicije koju vodi VMRO-DPMNE premijera Nikole Gruevskog zbog višemjesečnog oporbenog bojkota rada Sobranja. Na izborima 5. lipnja, na kojima će prvi puta glasovati i makedonska dijaspora, birači će moći birati između 18 izbornih lista, među kojima su i dvije koalicije pod vodstvom vladajuće VMRO-DPMNE i glavnog oporbenog Socijaldemokratskog saveza (SDSM) te deset stranaka koje nastupaju samostalno. Među strankama koje se natječu na izborima nalaze se i četiri stranke koje zastupaju makedonske Albance. Većina istraživanja javnog mišljenja daju desetak posto prednosti vladajućoj VMRO DPMNE, a predviđanja o broju osvojenih mandata kreću se od 42 do 52 od ukupno 123 zastupnička mjesta u Parlamentu, što znači da će ponovno morati stvarati vladajuću koaliciju s predstavnicima Albanaca, koji čine trećinu makedonskog stanovništva. Ankete daju VMRO DPMNE-u prednost od desetak mjesta pred oporbenim socijaldemokratima.

ZAGREB/LISABON - Na prijevremenim parlamentarnim izborima u nedjelju, raspisanima pošto je premijer Jose Socrates u ožujku podnio ostavku, više od 9,6 milijuna Portugalaca odlučit će hoće li provedbu mukotrpnog plana izlaska iz krize povjeriti vladajućim socijalistima ili socijaldemokratima, koji u Portugalu predstavljaju desni centar. Nekoliko dana uoči izbora gotovo četvrtina birača bila je neodlučna. Pred njima je težak izbor između vrlo nepopularnog premijera i straha od desnog centra koji je najavio oštrije mjere štednje od onih koje su propisali Europska unija (EU), Međunarodni mopnetarni fond (MMF) i Europska središnja banka, napose u privatizaciji, reformi tržišta rada i javnih služba. Nakon deset dana kampanje, ankete Socijaldemokratskoj stranci (PSD) koju vodi Pedro Passos Coelho daju oko 36, a Socratesovim socijalistima oko 32 posto glasova. Na trećem je mjestu CDS-PP, manjinska stranka desnice koja također podržava mjere štednje. Za razliku od Irske ili Grčke, u Portugalu sve stranke osim antiliberalne krajnje ljevice zagovaraju strogu provedbu plana spašavanja gospodarstva koji su propisale međunarodne ustanove u zamjenu za trogodišnji zajam od 78 milijarda eura.

ZAGREB/LIMA - Keiko Fujimori, kći bivšeg preuanskog predsjednika Alberta Fujimorija, i bivši vojni zapovjednik Ollanta Humala u nedjelju se u drugome izbornom krugu natječu za predsjednika Perua, zemlje velikih prirodnih bogatstava i velikih imovinskih razlika koja je zadnjih godina postala jedno od najdinamičnijih gospodarstava Latinske Amerike. Predsjednički kandidati gotovo su izjednačeni u anketama s blagom prednošću 36-godišnje Fujimori pred vojnim časnikom Humalom (48) iz lijevog centra. Trećina Peruanaca, uglavnom siromašnih seljaka, podržava Humalu, a urbana sirotinja i žene pravnicu Fujimori. No gotovo pola birača nije ni za nijedno od dvoje kandidata koji su ušli u drugi izborni krug. Kći bivšeg predsjednika Alberta Fujimorija, osuđenog na 25 godina zatvora zbog kršenja ljudskih prava i pokolja civila u gušenju marksističke pobune, uživa i potporu poslovne zajednice. Humala bi u eventualnom petgodišnjem mandatu mogao razoriti tržišne reforme koje je proveo njezin otac, tvrdi Fujimori. Humala, čovjek umjerenih protukapitalističkih uvjerenja, odgovara da je kći radila u vladi svoga oca koji se služio eskadronima smrti za likvidaciju gerilaca i nije se libio raspustiti parlament 1992. kako bi ojačao svoju vlast. S ciljem privlačenja neodlučnih birača, Fujimori se ispričala za očeve grijehe, a Humala je obećao mudro gospodarenje i poštivanje stranih ulaganja.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙