FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

Autor: djan
ZAGREB, 31. svibnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 12,30 sati:

BRUXELLES - Poljska, koja će u drugoj polovici ove godine predsjedavati Europskom unijom, računa na to da će se pristupni pregovori s Hrvatskom završiti do kraja mađarskog predsjedništva te s velikom sigurnošću očekuje da će pristupni ugovor biti potpisan u drugoj polovici godine, rečeno je u utorak u Bruxellesu. "Računam i jako se nadam da će pristupni pregovori s Hrvatskom biti završeni do kraja lipnja... Potpisivanje pristupnog ugovora moglo bi uslijediti u drugoj polovici godine i 90 posto sam siguran da će se to dogoditi", rekao je poljski veleposlanik pri Europskoj uniji Jan Tombinski, koji je u utorak predstavio prioritete poljskog predsjedništva. Tombinski je rekao da "nitko više u EU-u ne dovodi u pitanje hrvatsko članstvo", ali da je za zaključenje pregovora još potrebno zatvoriti preostala poglavlja. Ulazak Hrvatske poslao bi pozitivan signal o otvorenosti Europe prema drugim zemljama jugoistočne Europe, dodao je Tombinski, ističući kako bi Poljska željela da Srbija dobije kandidatski status, a Makedonija datum za početak pregovora. Stanje u Bosni i Hercegovini nazvao je "velikom glavoboljom" zbog zastoja i nemogućnosti dogovora u toj zemlji o europskom putu.

BEOGRAD - Žalba odvjetnika uhićenog haaškog optuženika Ratka Mladića na rješenje suda o ispunjenosti uvjeta za njegovo izručenje haškom tribunalu pristigla je danas u Posebni sud u Beogradu, potvrdili su u utorak izvori iz suda za beogradske medije. Po predviđenoj proceduri o žalbi će sada odlučivati tročlano izvanraspravno sudsko vijeće, no nije precizirano hoće li to biti obavljeno danas. Maksimalni predviđeni rok za odlučivanje o žalbi je tri dana, nakon čega bi, ukoliko žalba bude odbijena, uz potpis ministrice pravosuđa kao završni formalni čin, Mladić mogao biti prebačen u Haag. Iz suda je ranije rečeno kako se točno vrijeme izručenje Mladića neće objavljivati iz razloga sigurnosti. Gostujući danas na radiju B92, zamjenik tužitelja za ratne zločine i glasnogovornik tužiteljstva Bruno Vekarić rekao je kako je uhićenom Mladiću jutros dopušteno posjetiti grob njegove kćeri te da je riječ o ljudskom činu koji ga ne amnestira od odgovornosti za zločine koji mu se stavljaju na teret. Precizirao je kako je cijeli taj posjet groblju trajao točno 22 minute od odlaska do povrata Mladića u pritvor beogradskog Posebnog suda i da se odvijao pod iznimnom mjerama sigurnosti. Po riječima Vekarića, jedan od glavnih prioriteta tužiteljstva je istraga o pomagačima u prikrivanju Mladića te pronalaženje preostalog haaškog bjegunca Gorana Hadžića.

BERLIN - Istraživači s njemačkog sveučilišta u Muensteru izvijestili su da su osmislili brzinski test za otkrivanje pogubne bakterije Escherichie coli koja je u Njemačkoj već odnijela 14 života. "Zahvaljujući biomolekulskom postupku moguće je za nekoliko sati utvrditi posebne značajke patogenog agensa na temelju vrlo malih količina enterohemoragijske bakterije Escherichie coli" (EHEC), ističe u priopćenju sveučilište u Muensteru. Voditelj znanstvenog tima koji je osmislio pretragu, profesor Helge Karch, kasnije će utorak održati tiskovnu konferenciju. Njemačke vlasti, suočene s najvećom epidemijom EHEC-a dosad, strahuju da će se ona širiti idućih tjedana zbog inkubacije koja može iznositi do sedam dana. U Njemačkoj je od krvarenja uzrokovanog bakterijom već umrlo 14 osoba, priopćile su mjesne vlasti. Institut Roberta Kocha, zadužen za sanitarni nadzor, upozorava da su "mogući novi smrtni ishodi". Od najopasnije posljedice zaraze, razvoja hemolitičko-uremijskog sindroma (HUS), trenutno se u Njemačkoj liječe 352 osobe.

RIM - "Raspad", "poraz", "uragan", naslovi su kojima je talijanski tisak u utorak popratio rezultate lokalnih izbora na kojima je desni centar premijera Silvija Berlusconija izgubio u Milanu, njegovoj izbornoj bazi te nije uspio ljevici preoteti Napulj. "Desni centar izgubio od Milana do Napulja", piše milanski dnevnik Corriere della Sera. Gubitak lokalnih izbora naziva "pljuskom" vladi i ocjenjuje da su premijer i njegov saveznik iz Sjeverne lige Umberto Bossi "poniženi izborima" na kojima su pobijedili novi gradonačelnici ljevice, Giuliano Pisapia u Milanu i Luigi De Magistris u Napulju. List La Repubblica (ljevica) ocjenjuje da su birači jasno poručili Bersluconiju kako je doba njegove čarolije prošlo, te da "zemlja želi okrenuti stranicu". Sličnim tonovima popratila je izbore i La Stampa koja pod naslovom "raspad" piše da je "Cavaliere izgubio svoju magičnu" moć. Premijer treba "poslušati poruke s birališta", drži list Il Messaggero, a poslovni list Il sole 24 Ore poraz naziva "uraganom" i ocjenjuje da se "Italija u petnaest dana promijenila, a preobrazba je duboka i radikalna".

MILANO - Drugo ročište u sudskom postupku poznatom kao "Rubygate" pred sudom u Milanu započelo je u utorak u odsutnosti šefa talijanske vlade Silvija Berlusconija koji se tereti za seks s maloljetnicom i zloupotrebu vlasti. Berlusconi se, naime, nalazi u službenom posjetu Rumunjskoj. Po optužnici, Berlusconi je plaćao za seks s maloljetnom Marokankom Karimom El Mahroug, poznatom kao Ruby, između veljače i svibnja 2010. godine, za što je predviđena kazna do tri godine zatvora. Oboje niječu održavanje seksualnih odnosa. Talijanski premijer također se tereti za zloupotrebu vlasti jer je vršio pritisak na milansku policiju da je oslobodi iz pritvora u koji je dospjela zbog krađe. Tvrdio je da je intervenirao jer je vjerovao da se radi o nećakinji bivšeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka. Današnje ročišite je predviđeno za proceduralna pitanja, a obrana je nagovijestila da želi dovesti u pitanje mjesnu nadležnost suda u Milanu.

ŽENEVA - Više od 50 osoba ubijeno je u sukobu s vladinim snagama od nedjelje u Taizu, velikome gradu na jugozapadu Jemena, gdje je oporbeni prosvjed ugušen u krvi, rekla je u utorak visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay. "UN-ov ured za ljudska prava primio je informacije koje još treba provjeriti, po kojima su jemenska vojska, republikanska garda i snage odane vladi od nedjelje ubile više od 50 ljudi u Taizu", ističe se u priopćenju UNHCR-a koji prenosi izjave Pillay. Prosvjedno sjedenje na Trgu slobode u Taizu ugušeno je "vodenim topovima, buldožerima i bojevim mecima", dodala je Pillay, navodeći da su pritom "ranjene stotine osoba". Istodobno je visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove i sigurnost Catherine Ashton izjavila da je šokirana uporabom sile u Taizu i zatražila da predsjednik države Ali Abdulah Saleh bez odgode napusti vlast.

ZAGREB - Haaško suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, optuženom zajedno s generalom Ratkom Mladićem za genocid i zločine protiv čovječnosti počinjene tijekom rata u Bosni i Hercegovini, nastavljeno je u utorak nakon višetjedne stanke izvođenjem novog svjedoka tužiteljstva. Na početku rasprave uhićenje bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića nisu spomenuli ni sudsko vijeće ni tužiteljstvo, koje je dan ranije priopćilo kako razmatra mogućnost podnošenja zahtjeva za spajanjem dva predmeta, a ni optuženi Karadžić koji je tek zahvalio sudskom vijeću na posjetu Sarajevu koje je jedno od poprišta zločina koji se stavljaju na teret Karadžiću i Mladiću. Ured haaškog tužitelja priopćio je u ponedjeljak, nakon što je u u četvrtak u Srbiji uhićen general Mladić, da "proučava sve mogućnosti" u svezi sa spajanjem suđenja Mladiću i Karadžiću. Karadžić i Mladić 1995. zajedničkom su optužnicom bili najprije optuženi za ratne zločine na području BiH uključujući višegodišnji teror i opsadu Sarajeva u kojoj su poginule tisuće stanovnika, a koncem godina i za genocid u Srebrenici. Nakon Karadžićeva uhićenja i prebacivanja u Haag u srpnju 2008. predmeti su razdvojeni kako bi suđenje Karadžiću moglo započeti. Na haaškom suđenju Karadžiću, u tijeku je izvođenje svjedoka tužiteljstva protiv bivšeg predsjednika Republike Srpske i tužitelji su dosada izveli nešto više od trećine dokaznog materijala odnosno oko 70 svjedoka te planiraju dovršiti dokazni postupak protiv Karadžića u kasno proljeće sljedeće godine.

SARAJEVO - Dokaže li se na predstojećem haaškom suđenju bivšem ratnom zapovjedniku vojske bosanskih Srba Ratku Mladiću kako je vlast u Beogradu kontaktirala s njim u vrijeme kada je počinjen genocid u Srebrenici bila bi to osnova za reviziju postupka kojega je BiH vodila protiv Srbije pred drugim haaškim sudom - Međunarodnim sudom pravde (ICJ) podnoseći tužbu za povredu konvencije o genocidu, ocijenio je zastupnik BiH pred ICJ-em Sakib Softić. "Sada je dovoljno da postoji presuda u 'slučaju Mladić' u kojemu se u nekoliko rečenica navodi da su u Beogradu znali što Mladić namjerava uraditi (u Srebrenici) ili što se uopće zbiva", izjavio je Softić. Ukoliko bi međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) potvrdio kako su u Beogradu znali da će Mladić počiniti genocid nad Bošnjacima Srebrenice bio bi to ključni temelj za obnovu postupka pred ICJ-em, pojasnio je Softić. Odlučujući po tužbi BiH protiv bivše SR Jugoslavije odnosno Srbije kao njene pravne sljednice, ICJ je u veljači 2007. godine donio presudu u kojoj je odbacio odgovornost Srbije za genocid no potvrdio je kako su snage bosanskih Srba genocid počinile u Srebrenici uz logističku potporu vojnih snaga SRJ, te kako je Beograd obvezan sudjelovati u privođenju osoba umiješanih u te zločine. Softić drži kako je problem u dokazivanju umiješanosti Srbije u genocid u Srebrenici bio to što optužba nije mogla doći do stenograma telefonskih razgovora vođenih između Mladića i Slobodana Miloševića u vrijeme pada Srebrenice. Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju raspolagao je tim stenogramima koje im je dostavio službeni Beograd no nisu ga dali Međunarodnom sudu pravde jer je takav dogovor s Beogradom postigla bivša haaška tužiteljica Carla del Ponte. Prema pravilima ICJ-a, BiH može podnijeti zahtjev za reviziju presude osnosno obnovu postupka protiv bivše SRJ u razdoblju od deset godina po donošenju presude. Uvjet za to je osiguranje novih dokaza koji bi poduprli tužbu.

BRUXELLES - Eksplozivne naprave manje snage i iste konstrukcije eksplodirale su u ponedjeljak u IKEA-inim trgovinama u Belgiji, u Nizozemskoj i na sjeveru Francuske, doznaje se u utorak od državnog tužiteljstva u belgijskom gradu Gentu. Po riječima glasnogovornice tužiteljstva An Schoonjans, modus operandi sličan je u sva tri slučaja, u Gentu, u Eindhovenu i Lilleu . "Primili smo informaciju po kojoj su se eksplozije svugdje dogodile na isti način. Eksplodirali su skriveni satni mehanizmi", rekla je. Sve su eksplozije bile manje snage i nisu uzrokovale štetu te nitko nije ozlijeđen, dodala je. U Gentu su jedan zaposlenik trgovine i zaštitar rekli da nakon eksplozije imaju problema sa sluhom. U IKEA-inoj trgovini u tome gradu u ponedjeljak predvečer odjeknule su dvije, gotovo istodobne, eksplozije. "Dva satna mehanizma bila su skrivena ispod paleta u trgovini i daljinski su aktivirana", kazala je glasnogovornica. Trgovina je odmah evakuirana. O sličnim ekplozijama dojavljeno je iz još dviju IKEA-inih trgovina, u Eindhovenu i Lilleu, dodala je, ne navodeći okolnosti u kojima su se one dogodile. "U vezi smo s pravosudnim vlastima u Eindhovenu i Lilleu i utvrđujemo postoji li veza između ova tri slučaja", istaknula je. Istragu u Belgiji provodi savezna policija.

NEW DELHI - Iran je u utorak privremeno uskratio dopuštenje za prelet zrakoplova njemačke kancelarke Angele Merkel na putu za Indiju, zbog čega je zrakoplov njemačke vlade bio prisiljen kružiti iznad Turske gotovo dva sata, nakon čega je dopuštenje ipak izdano. "Takvo što još nismo doživjeli", rekao je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert nakon što je kancelarka doputovala u New Delhi. Odbio je kritizirati iranske vlasti, ali je rekao da je događaj "u najmanju ruku neobičan". Reuters, čiji se novinar nalazio u kancelarkinom zrakoplovu, javio je da je dopuštenje, koje je Njemačka imala na početku putovanja, opozvano baš u trenutku kada je letjelica ulazila u iranski zračni prostor. Nakon više od sata pregovora u koji su bile uključene turske vlasti i njemačko ministartsvo vanjskih poslova, zrakoplovu je dopušteno da preko Irana nastavi put Indije. Europska unija prošli je tjedan proširila sankcije protiv Irana zbog nedostatka napretka u rješavanju nuklearnog pitanja.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙