Crobex indeks bio je oko podneva na dobitku 0,85 posto, na 2.289 bodova, a Crobex10 za 0,73 posto, na 1.247 bodova.
Redovni promet dionicama premašio je do podneva 25 milijuna kuna, što je otprilike 15 milijuna više nego jučer u ovo doba. O živosti trgovanja govori i podatak da je do sada ostvareno čak 1.876 transakcija dionicama.
„Kao što je karakteristično za plitka tržišta dionica, čim je na domaćem tržištu živnula trgovina i ojačala potražnja, cijene dionica snažno su porasle“, kaže Danijela Sporiš, brokerica i savjetnica u investicijskom društvu Credos.
Najlikvidnija je zasad dionica Ingre, sa gotovo 5 milijuna kuna prometa, dok joj je cijena u plusu 10,67 posto, na 17,74 kune.
Tijekom jutra dionica Ingre završila u pozitivnoj blokadi, dosegnuvši cijenu od 18,49 kuna, što je nadomak najviše ovogodišnje razine cijene od 18,75 kuna.
Po likvidnosti slijedi dionica HT-a, sa 4,6 milijuna kuna prometa. Cijena joj je pala 1,03 posto, na 255,4 kune.
Među milijunaše uvrstile su se i dionice Atlantic grupe, AD Plastika, Belja i Dalekovoda. Pritom je dionica Atlantica poskupjela 1,2 posto, AD Plastika 7,4 posto, Belja 4,8 posto, dok je Dalekovoda oslabila 0,11 posto.
Među likvidnijim izdanjima, osim Ingre i AD Plastika, po znatnom skoku cijene izdvajaju se i dionice IGH (7,04 posto), te Petrokemije (5,94 posto).
„Uz pozitivni impuls s inozemnih burzi, moguće je da se investitori postupno pozicioniraju u određene dionice u očekivanju izlaska gospodarstva iz recesije, na što upućuju i današnji makroekonomski pokazatelji. Ipak, valja još biti na oprezu. Proteklih mjeseci već smo imali kratka razdoblja snažnog rasta tržišta dionica, a potom letargiju“, zaključuje Sporiš.
Porast industrijske proizvodnje i zaposlenosti
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je danas da je u travnju industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, porasla za 3,9 posto u odnosu na ožujak, a u odnosu na travanj prošle godine za 2,7 posto.
To je bolji podatak nego što se očekivalo. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da je u travnju industrija oslabila za 0,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
To je ujedno i prvi rast proizvodnje na godišnjoj razini od početka 2011., s obzirom da je u prvom tromjesečju pala za 4,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
„Podatak za travanj znatno je bolji od očekivanja, što se zahvaljuje i dalje solidnom utjecaju inozemne potražnje te povoljnom baznom efektu. Uz to, već neko vrijeme očekujemo obnovu zaliha uoči turističke sezone, ali i zbog toga što se već dulje vrijeme zalihe troše, pa je samo pitanje vremena kada će se početi obnavljati“ kaže Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
DZS je objavio i da je u travnju broj zaposlenih dosegnuo 1,391 milijun, što je za 0,9 posto, ili oko 12.800 zaposlenih više nego u ožujku.
To je ubrzanje rasta zaposlenosti, s obzirom da je u ožujku otvoreno oko tisuću novih radnih mjesta, ali i nešto više od očekivanja.
Pet makroekonomista u anketi Hine procjenjivalo je u prosjeku da je u travnju broj zaposlenih porastao za oko 10.500.
Rast zaposlenosti drugi mjesec zaredom ponajviše se zahvaljuje sezonskom zapošljavanju u turističkim djelatnostima, zbog čega posljednjih mjeseci pada i nezaposlenost.
Nedavno je Hrvatski zavod za zapošljavanje izvijestio da je u travnju broj nezaposlenih pao za više od 21.000, na ukupno 308.800 nezaposlenih.
Pritom je stopa nezaposlenosti potonula s 19,3 na 18,2 posto.