Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je u tom tromjesečju BDP oslabio 1,2 posto. Svi anketirani očekuju pad gospodarstva, i to u rasponu od 0,7 do 2 posto.
Bio bi to veći pad nego u prethodnom kvartalu, kada je BDP skliznuo za 0,6 posto.
Osim blagog, 0,2-postotnog rasta u trećem lanjskom tromjesečju, BDP slabi od prvog kvartala 2009. godine.
Posljedica je to, među ostalim, slabosti domaće potrošnje. Nakon osam mjeseci neprestanog rasta, u ožujku je promet u trgovini na malo na godišnjoj razini pao neočekivano oštrih 2 posto.
„U prvom tromjesečju trgovina na malo realno je pala za 0,4 posto na godišnjoj razini, broj nezaposlenih porastao je za 5,8 posto godišnje, a neto plaća realno pala za 0,5 posto godišnje. Stoga ne očekujemo pozitivan doprinos osobne potrošnje na BDP“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Ni industrijska proizvodnja još ne pokazuje naznake oporavka. U prvom je tromjesečju pala neočekivano oštrih 4,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
„Trendovi u industrijskoj proizvodnji ostali su nepovoljni i tijekom prvog kvartala, što će ostaviti nepovoljan trag na stopi rasta“, navodi se u anketi.
U prvom je kvartalu nastavljen i pad građevinskih radova. Po podacima DZS-a, građevinski radovi u veljači su, prema izvornim indeksima, bili manji za 7,1 posto.
„Pad obujma građevinskih radova upućuje na zaključak da su u prvom tromjesečju i investicije nastavile padati, s obzirom da je građevinski sektor prije krize generirao veliki dio investicija“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Uz to, u prvom ovogodišnjem tromjesečju prekinut je trend rasta izvoza. Robni izvoz iznosio je u prva tri mjeseca 14,2 milijarde kuna, što je 2,5 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, dok je uvoz porastao za 2,8 posto, na 25 milijardi kuna, pokazuju podaci DZS-a.
„Za razliku od prošle godine, kada je pozitivan doprinos BDP-u dolazio od smanjenja razlike između uvoza i izvoza, u prvom će tromjesečju i to vjerojatno izostati, jer je robni izvoz zabilježio pad, a uvoz rast. Usluge u prvom tromjesečju nisu toliko značajne, pa vjerojatno neće uspjeti preokrenuti odnos između rasta izvoza i uvoza“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.