Središnji je to program ovogodišnje manifestacije koja je u znaku 150. obljenice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i biskupa Josipa Jurja Strossmayera kao njenog osnivača i pokrovitelja.
Đakovački dogradonačelnik i predsjednik Povjerenstva za organizaciju Strossmayerovih dana Ivica Mandić podsjetio je na djelo toga velikoga hrvatskoga biskupa i mecene, a prof. dr. Pero Aračić, dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, uz Grad Đakovo jedan od organizatora, istaknuo je kako "Strossmayer ostaje nedorečena priča i tema mnogih znanstvenika".
O Strossmayeru i Akademiji govorio je akademik Zvonko Kusić naglasivši kako je HAZU-u prolazila kroz različite faze, ali je uvijek bila konstanta u znanosti i umjetnosti.
"Osim što je bio hrabar i vidovit političar, Strossmayer je bio i veliki ljubitelj umjetnina o čemu svjedoči i Strossmayerova galerija starih majstora", rekao je Kusić koji je đakovačko-osječkom nadbiskupu i metropolitu, mons. dr. Marinu Srakiću, kao Strossmayerovom nasljedniku, darovao repliku Strossmayerovog Časoslova .
Nadbiskup Srakić kazao je, pak, kako je Strossmayer budno pratio zbivanja na crkvenoj i svjetovnoj sceni. «Zalagao se za jedinstvo klera. Kroz 50 godina zaredio je 300 svećenika, bio je mecena, no slijedio je svoje prethodnike», rekao je Srakić.
Govoreći o Strossmayerovim idejama i porukama, aktualnima i danas, mons. Srakić je naglasio kako se još Strossmayer zalagao za Hrvatsku kao punopravnog člana Europe. «I tom idejom pokazao je da je aktualan s obzirom na današnja nastojanja Republike Hrvatske da uđe u Europsku uniju», rekao je Srakić.
U prigodi održavanja znanstvenog skupa, na stolu je bio križ kojeg je biskup Strossmayer držao u rukama kada je držao govor za otvaranja Akademija. Taj je križ svojedobno dobio na dar od pape Pija IX. Mons. Srakić podsjetio je da je biskup Strossmayer prilikom svog govora na otvorenju Akdemije govorio o 'odnosu propela i vjere prema znanosti' te zaključio kako su vjera i znanost u najužoj vezi.
«I s tim mislima Strossmayer je aktualan i danas, kada se prisjetimo nekih protivljenja križu na javnim mjestima. No, križ je ostao i time potvrdio kako su znanost i vjera u najužoj vezi», zaključio je Srakić.