Cijene barela sirove nafte pale su na londonskom tržištu 68 centi na 111,89 dolara. U srijedu sunovratile su se pet dolara, zaključivši trgovinu na 112,57 dolara. Na američkom su tržištu cijene bile manje 1,05 dolara, spustivši se na 97,16 dolara za barel, nakon što su u srijedu također potonule više od pet dolara, na 98,21 dolara.
Tržište su u srijedu potresli najnoviji tjedni podaci iz Sjedinjenih Država, koji su neočekivano pokazali rast zaliha benzina za 1,3 milijuna barela u prošlom tjednu. Porasle su i zalihe sirove nafte, i to za 3,8 milijuna barela.
Izvješće je potaknulo strah da visoke cijene nafte počinju nagrizati potražnju u najvećem svjetskom potrošaču a takvo je raspoloženje u četvrtak dodatno potpirila IEA, koja je snizila prognozu o rastu potražnje u tekućoj godini, s 1,43 milijuna barela dnevno na 1,3 miljuna barela dnevno.
"Nedvojbeno smo uočili usporavanje rasta potražnje u odnosu na prošlogodišnju razinu a najviše je koncentrirano na ono područje gdje je utjecaj na cijene najizravniji, a riječ je o cijenama benzina u Sjevernoj Americi", tumači David Fyfe iz IEA-ina odjela za naftnu industriju i tržišta.
U IEA-i također upozoravaju da će Amerikanci izgubiti volju za vožnjom na početku ljetne sezone, s obzirom na razinu cijena benzina nadomak četiri dolara za galon.
"Gledano iz perspektive odnosa ponude i potražnje, cijene nafte i dalje su previsoke i daleko od primjerenih", zaključuje Ken Hasegawa iz japanske brokerske kuće Newedge.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 111,35 dolara, što znači da je bila 13 centi niža nego dan ranije.