ZAGREB - Ovogodišnje obilježavanje Europskoga tjedna, koji se u Hrvatskoj obilježava dvanaestu godinu zaredom, završilo je u utorak navečer svečanošću u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu pod pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića. Nakon prigodnog domjenka za predstavnike hrvatskog političkog vrha, diplomate akreditirane u Hrvatskoj, predstavnike medija, civilnog društva te vjerskih zajednica, hrvatski predsjednik Ivo Josipović i Paul Vandoren, šef delegacije Europske unije u Hrvatskoj zatvorili su proslavu prigodnim obraćanjem uoči baletne predstave u HNK-u.
WASHINGTON - Kina je u utorak obećala olakšati tvrtkama iz SAD-a dobivanje ugovora s kineskom vladom čime nastoji razriješiti dugotrajne pritužbe stranih korporacija koje žele udio na brzo rastućem kineskom tržištu. Obećanje je izneseno tijekom dvodnevnih razgovora između dva najveća svjetska gospodarstva a koje je ministar financija SAD-a Toimothy Geithner zaključio pozdravivši postizanje napretka u često zategnutim odnosima između Washingtona i Pekinga. "Vidimo vrlo obećavajuće promjene u smjeru kineske gospodarske politike", rekao je Geithner. Američke i europske tvrtke žalile su se da su nepošteno isključivane iz natjecanja za poslove koje financira kineska vlada uslijed politike koja je davala povlašten pristup domaćim tvrtkama. Geithner je rekao da je Kina poduzela ključne korake u otvaranju prostora rada za američke tvrtke na kineskom tržištu, uključujući isključivanje zahtjeva za takozvanom domaćom tehnologijom iz vladinih natječaja. Te su zahtjeve tvrtke iz SAD-a ocjenjivale kao sredstvo Pekinga za promicanje tehnoloških inovacija kineskih kompanija. Kina je također pristala dopustiti sudjelovanje uzajamnih fondova američkih banakaa na kineskom tržištu, rekao je dužnosnik ministarstva financija SAD-a, što je možebitno veliki korak naprijed za američki financijski sektor.
AMMAN - Sirijska vlada objavila je kako se prijetnja gotovo dvomjesečne pobune protiv vladavine predsjednika Bašara al-Asada smanjuje nakon što su snage sigurnosti u utorak učvrstile kontrolu nad središtima prosvjeda diljem zemlje. "Nadam se da svjedočimo kraju priče", rekla je predsjednikova savjetnica Butaina Šaban dopisniku New York Timesa kojem je na nekoliko sati dopušten ulazak u zemlju iako je većini stranih novinara zabranjen. "Mislim da je najopasniji trenutak iza nas", dodala je. Asad, koji održava autoritarnu stranku Baas na vlasti otkako je 2000. naslijedio oca na položaju u početku pobune u ožujku najavio je mogućnost političkih reformi, ali je prije dva tjedna posegno za vojskom kako bi prekinuo pobunu.
RIJAD - Vijeća za suradnju u Zaljevu (GCC) razmatra zahtjev Maroka i Jordana da se pridruže tom političkom bloku zaljevskih zemalja, rekao je u utorak glavni tajnik GCC-a. Ministri vanjskih poslova GCC-a razgovarat će s ministrima vanjskih poslova te dvije zemlje, koje zemljopisno ne pripadaju Zaljevu, kako bi "dovršili potrebne procedure", rekao je Abdulatif al-Zajani novinarima nakon summita GCC-a u Rijadu, ali nije jasno kakva se vrsta članstva razmatra. Analitičari kažu da bi neočekivana objava zahtjeva dvije arapske zemlje za priključivanje mogla biti znak da zaljevski čelnici nastoje učvrstiti veze s drugim monarhijama pred valom narodnih prosvjeda koji je zahvatio arapski svijet. "GCC povećava svoju snažniju ulogu u vanjskoj politici... oni vodu proturevoluciju i za njih ima smisla udružiti se s drugim arapskim autokracijama", rekao je Šadi Hamid, ravnatelj Brookings Doha centra.
UJEDINJENI NARODI - Pod pritiskom drugih članica Ujedinjenih naroda, Sirija je odustala od plana da se kandidira za mjesto u glavnome UN-ovu tijelu za ljudska prava i tako Kuvajtu omogućila kandidaturu, objavili su u utorak UN-ovi diplomati. Više diplomata reklo je, pod uvjetom da ostanu anonimni, da je Kuvajt potvrdio zapadnim dužnosnicima kako će ući u utrku za mjesto u 47-članome Vijeću za ljudska prava, kao predstavnik iz Azije. Dodali su da će Sirija izaći iz utrke za četiri mjesta namijenjena azijskim zemljama. Ostali su kandidati Indija, Indonezija i Filipini. Zasad Reuters nije dobio potvrdu od sirijskih dužnosnika. Jedan je diplomat rekao da je će "biti potreban sastanak azijske skupine kako bi se potvrdile te promjene". Drugi zapadni diplomat rekao je da su sirijsko povlačenje i kuvajtska kandidatura "sjajne vijesti".
BIŠKEK - Kirgistan, još uzdrman lanjskom revolucijom i etničkim neredima u kojima su izginule stotine, od NATO-a je u utorak zatražio pomoć u zaštiti propusnih granica i u osiguranju skladišta oružja u toj regiji veoma blizu Afganistanu. Ta uglavnom muslimanska zemlja središnje Azije koja graniči s regionalnim divom Kinom, na svojem teritoriju ima i američke i ruske zračne baze i leži na glavnom krijumčarskom putu za drogu koja izlazi iz Afganistana. Siromašni Kirgistan od 5,4 milijuna stanovnika strahuje i od širenja radikalnoga islama preko doline Fergane na jugu zemlje, uz granicu s Uzbekistanom i Tadžikistanom. U travnju prošle godine predsjednika Kurmanbeka Bakijeva svrgnuo je narodni ustanak. U lipnju je kirgistanski kronično nestabilni jug doživio etničke sukobe u kojima je ubijeno 470 ljudi. James Appathurai, posebni izaslanik glavnoga tajnika NATO-a za Kavkaz i središnju Aziju, sastao se s kirgistanskom predsjednicom Rozom Otunbajevom tijekom posjeta središnjoj Aziji, u susjedstvu Afganistana u kojem se od 2001. snage pod NATO-ovim vodstvom bore protiv talibana.
BRUXELLES - Istospolni parovi koji žive u građanskoj zajednici trebali bi dobiti jednaka mirovinska prava kao i drugi vjenčani parovi, rekao je najviši europski sud u utorak u presudi koja bi mogla imati veliki utjecaj na mirovinski sustav u Europi. U slučaju koji je prijavio njemački sud za radna prava Europski sud pravde (ECJ) je presudio da grad Hamburg nije imao prava uskratiti jednom od svojih zaposlenika u administraciji, koji je više do 10 godina živio u legalnoj građanskoj zajednici, veće pogodnosti kakve uživaju osobe u braku. Grad je odbio primijeniti povoljniju poreznu kategoriju za dodatne mirovinske uplate svog zaposlenika ocijenivši da samo umirovljenici u braku imaju pravo na te pogodnosti. "Dodatak mirovini isplaćen partneru u građanskoj zajednici, koji je niži od onoga u braku, može predstavljati diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije", rekao je ECJ u svojoj presudi. Odluka bi mogla imati posljedice za mirovinske fondove i druge institucije mirovinskog sustava u svih 27 zemalja članioca EU-a koje će možda morati osigurati veće ili retroaktivne isplate mirovina partnerima u istospolnim građanskim zajenicama. Sud je rekao da je tužitelj plaćao mirovinske doprinose u istom iznosu kao i njegove oženjene kolege i da bi dobio veću mirovinu da je bio u braku sa ženom. Odluka ECJ predstavlja presedan i mora se primijeniti u svim državama članicama.
ZAGREB/DUESSELDORF - Hrvatska predstavnica Daria Kinzer s pjesmom "Celebrate" Borisa Đurđevića i Marine Mudrinić nije se u utorak navečer u Esprit Areni u Duesseldorfu plasirala u finale 56. Eurosonga koje će se u tom gradu na Rajni održati u subotu. U finale Eurosonga plasiralo se deset zemalja - Srbija, Litva, Grčka, Azerbajdžan, Gruzija, Švicarska, Mađarska, Finska, Rusija te Island. Daria je u prvoj polufinalnoj večeri nastupila 13., a između 19 natjecatelja, u finale se uz Hrvatsku nisu plasirali niti predstavnici Poljske, Norveške, Albanije, Armenije, Turske, Malte, San Marina te Portugala. Drugo polufinale održat će se u četvrtak, a u subotu će u završnici u Esprit Areni, uz tih 20 zemalja, nastupiti predstavnici pet zemalja koje u finale ulaze izravno - prošlogodišnja pobjednica Njemačka, zatim Francuska, Italija, Velika Britanija i Španjolska.