Brammertz će se sastati s premijerkom Jadrankom Kosor, ministrom pravosuđa Draženom Bošnjakovićem, glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem te članovima tzv. task forcea - vladine radne skupine za potragu za dokumentima koje traži haaško tužiteljstvo, kazao je Swinnen dodajući da se, zbog boravka hrvatskog predsjednika Ive Josipovića u SAD-u neće imati prilike s njim sastati.
"Posjet će biti usmjeren na suradnju s uredom tužitelja", kazao je Swinnen dodajući da će "tužitelj iznijeti vladi i svoje mišljenje o reakcijama na presudu Gotovina, Čermak i Markač".
Upitan može li nešto više otkriti o tome kako tužitelj ocjenjuje suradnju Hrvatske Swinnen je kazao kako će tužitelj to napisati u izviješću Vijeću sigurnosti UN-a koje podnosi u iduća dva tjedna, a koje će usmeno iznijeti 6. lipnja u sjedištu UN-a u New Yorku.
Jedno od mjerila za zatvaranje poglavlja 23. - Pravosuđe i temeljna prava u hrvatskim pristupnim pregovorima s EU je ocjena pune suradnje s Haaškim sudom.
Brammertz je u prosincu prošle godine u zadnjem izviješću Vijeću sigurnosti UN-a iznio uglavnom pozitivnu ocjenu o suradnji Hrvatske s njegovim uredom pozvavši Hrvatsku da "i dalje rješava probleme i u cijelosti razjasni nestanak dokumenata" iz operacije Oluje i ocijenivši da "ključno neriješeno pitanje ostaje naš zahtjev za važnim vojnim dokumentima povezanim s 'Olujom'"
Ovaj je posjet dio redovitih obilazaka regije u okviru priprema sljedećeg izvješća Vijeću sigurnosti UN-a, kazao je Brammertzov posebni savjetnik dodajući da će glavni tužitelj 10. i 11. svibnja posjetiti i Beograd.
Swinnen nije želio otkriti ništa o tome kakva će razmišljanja Brammertz prenijeti hrvatskim dužnosnicima o reakcijama na haašku presudu trojici hrvatskih generala.
Haaški je sud 15. travnja nepravomoćno proglasio generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivima za zločine počinjene tijekom i nakon oluje i osudio ih na 24 odnosno 18 godina zatvora dok je generala Ivana Čermaka oslobodio krivnje i pustio na slobodu.
Swinnen je, upitan da li je tužiteljstvo donijelo odluku o tome hoće li se žaliti na presudu u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač", odgovorio kako "rok za to još nije istekao".
Pravila Haaškoga suda predviđaju da strane u postupku moraju najaviti žalbu u roku od 30 dana od izricanja presude. Obrane generala Gotovine i Markača najavile su kako će se žaliti na presudu.
Swinnen je kazao kako tijekom boravka glavnog tužitelja u Zagrebu nije predviđeno nikakvo obraćanje Brammertza medijima.