LONDON - Industrijska proizvodnja u 17-članoj eurozoni nastavila je rasti u travnju, poduprta snažnom izvedbom Njemačke ali i Irske i Italije, pokazalo je u ponedjeljak objavljeno istraživanje utjecajnog londonskog instituta Markit. Indeks menadžera nabave (PMI) za industrijski sektor eurozone koji izrađuje taj institut za prikupljanje i analizu gospodarskih podataka porastao je u travnju na 58,0 bodova, s 57,5 bodova u ožujku. U Markitu su u prvoj procjeni procijenili njegovu vrijednost na 57,7 bodova. Rastom industrijske proizvodnje ponovno je predvodila Njemačka, a sekundirale su joj Nizozemska i Francuska. Irska, Italija i Austrija također su zabilježile solidne stope rasta.
BRUXELLES - Sporazum o suradnji u regulaciji sigurnosti u zračnom prometu između Europske unije i SAD-a, koji je u ponedjeljak stupio na snagu, povećat će sigurnost i stvoriti povoljnije poslovno okruženje, priopćila je Europska komisija. Sporazum je temelj suradnje dviju strana u svim pitanjima sigurnosti zračnog prometa. Omogućit će smanjenje složenih tehničkih i administrativnih procedura za priznanje certifikata i odobrenja s obje strane Atlantika i otvoriti put postupnom jačanju povjerenja u drugim sigurnosnim pitanjima. "Napokon može biti provedeno ono o čemu smo pregovarali tri godine. Sporazum će smanjiti birokraciju i uštedjeti vrijeme i novac. I što je najvažnije, potaknut će sve tvrtke u sektoru i u SAD-u i u Europi", rekao je potpredsjednik Europske komisije Siim Kallas.
PARIZ/ATENA - Grčki ministar financija Georgij Papakonstantinu naznačio je u ponedjeljak da bi Europska unija i Međunarodni monetarni fond (MMF) trebali Grčkoj produljiti rok otplate hitnog kredita i sniziti kamatu kako bi se lakše izvukla iz teške dužničke krize. U intervjuu pariškom dnevniku Liberation, objavljenom uoči redovne inspekcije međunarodnih zajmodavaca, Papakonstantinu je predložio dodatno ublažavanje uvjeta povrata ukupno 110 milijardi međunarodne pomoći Grčkoj. Ponovivši da Grčka isključuje mogućnost restrukturiranja duga, grčki je ministar istaknuo: "Bilo bi bolje da dodatno odgodimo rokove povrata 110 milijardi eura koje su nam partneri posudili i da dodatno snizimo kamatu. Na taj bismo način mogli rješavati naša druga zaduženja".
LONDON - Imigranti iz istočne Europe britanskom su gospodarstvu od 2004. pridodali gotovo pet milijardi funti, prenose britanski mediji rezultate najnovije studije uglednog britanskog instituta. U Britaniju je doselilo 700.000 ljudi koji su rastu britanskog BDP-a pridodali 0,38 posto u razdoblju do 2009. što je jednako 4,91 milijardi funti, prenosi BBC rezultate Britanskog nacionalnog instituta za gospodarska i društvena istraživanja (NIESR). Istraživanje također pokazuje da je rast u zemljama koje su ograničavale doseljavanje istočnoeuropskih radnika zbog toga zakočen. Od svih zemalja članica Unije samo su Velika Britanija, Irska i Švedska od samog početka omogućile slobodan pristup državljanima osam zemalja koje su se 2004. priključile EU. U nedjelju su ta ograničenja ukinule i Njemačka i Austrija, posljednje dvije zemlje u kojima su ona još bila na snazi.
PEKING - Kineska industrijska proizvodnja neočekivano je usporila u travnju, što signalizira da napori njezine vlade da zauzda gospodarski rast konačno počinju donositi željene rezultate, pokazali su službeni podaci. Kineski indeks menadžera nabave (PMI), koji daje uvid u stanje u proizvodnom sektoru, pao je u travnju na 52,9 bodova, sa 53,4 boda u ožujku. No još je uvijek iznad granice od 50 bodova koja razdvaja pad od rasta i to dvadesetšesti mjesec zaredom. Kako bi zauzdala inflaciju, Kina pooštrava monetarnu politiku i već je u nekoliko navrata povisila kamatne stope, te od banaka zatražila podizanje razine obveznih rezervi. Ekonomisti procjenjuju da kinesko gospodarstvo, koje raste po stopi od preko 10 posto godišnje, neće ni u ovoj godini bitno usporiti, predviđajući stopu rasta u visini 9,5 posto.
NEW DELHI - Indija je u ponedjeljak dala konačno odobrenje južnokorejskoj tvrtki POSCO, četvrtom po veličini proizvođaču čelika u svijetu, za gradnju gigantske, 12 milijardi dolara vrijedne čeličane, što je ujedno i najveće dosadašnje inozemno ulaganje u tu zemlju od pokretanja tržišnih reformi 1991. Toj se gradnji, u indijskoj istočnoj saveznoj državi Orissa, snažno opire lokalno stanovništvo, koje od 2005. vodi kampanju kako bi zaštitilo poljoprivredne površine i šume, potrebne za realizaciju tog projekta. "Vlada je izdala konačno odobrenje za prenamjenu 1.253 hektara šume u korist POSCO-a", stoji u priopćenju indijskog ministra za okoliš Jairama Ramesha. POSCO će zauzvrat pošumiti istu površinu na mjestu koje odredi država Orissa, nakon što kupi to zemljište, naglasio je Ramesh.
BERLIN - Njemački drugi po veličini privatni zajmodavac, Commerzbank je priopćio da je u prvom tromjesečju zabilježio rast neto dobiti za 40 posto, na oko milijardu eura. To je iznad očekivanja analičara, koji su prognozirali neto dobit u visini 751 milijun eura, te više od 708 milijuna eura dobiti ostvarene u prvome tromjesečju 2010. Operativna je dobit iznosila 1,1 milijardu eura, u usporedbi sa 771 milijun eura operativne dobiti u istome tromjesečju godine ranije, navodi se nadalje u bančinom priopćenju. Prihodi su iznosili 3,6 milijardi eura. Commerzbank je bio jedna od najvećih njemačkih žrtava globalne financijske krize i 2009. spašen je sa 16,2 milijarde eura državnog novca, što je vladi priskrbilo 25-postotni udio. Banka je prošli mjesec priopćila da planira veći dio toga novca vratiti do lipnja.
TOKIO - Japanska prodaja novih automobila, kamiona i autobusa zabilježila je u travnju najveći pad u povijesti, nakon što su potres i tsunami u ožujku pogodili proizvodnju i isporuku, objavilo je udruženje prodavača vozila. U travnju su tako prodana 108.824 vozila, što je 51 posto manje nego godinu ranije, objavilo je japansko udruženje trgovaca vozila. Travanjski je pad daleko oštriji od onog ožujskog, kada se prodaja smanjila za 37 posto. Ujedno je najveći otkad su se počeli pratiti ti podaci 1968. Prethodni rekordni pad od 45,1 posto zabilježen je u svibnju 1974. kada se Japan oporavljao od naftne krize. Prodaja vozila strmoglavila se u travnju jer su proizvođači vozila bili prisiljeni obustaviti proizvodnju nakon razornog potresa i tsunamija 11. ožujka. Tvornice su u međuvremenu obustavile proizvodnju, no udruženje je oprezno vezano za svibanj i naredne mjesece. Analitičari ističu da nestašica dijelova koja je zauzdala proizvodnju može trajati mjesecima.
MILANO - Talijanski tržišni regulator Consob ubrzat će istragu o ponudi francuskog mliječnog diva Lactalisa za talijanskog konkurenta Parmalat, rekao je čelnik regulatora u razgovoru za jedan talijanski list. "Brzo ćemo istražiti ponudu, čak i prije zakonom propisanog roka", izjavio je za nedjeljnu La Stampu Giuseppe Vegas. Prema talijanskom zakonu Consob mora razmotriti ponudu u roku od 15 dana, ali može tražiti više vremena ukoliko mu ustrebaju daljnja objašnjenja. Lactalis je dokumente poslao Conasobu u petak. Francuska tvrtka ponudila je 2,60 eura za dionicu Parmalata, odnosno ukupno 3,4 milijarde eura za kupnju preostalog 71-postotnog udjela u Parmalatu koji još nije u njezinom vlasništvu. Najveća talijanska prehrambena grupa Parmalat sazvala je u utorak izvanredni sastanak upravnog odbora na kojem će se raspravljati o Lactalisovoj ponudu, prenio je u subotu list Il Sole 24 Ore.
LONDON - Cijene sirove nafte strmoglavile su se u ponedjeljak na londonskom tržištu više od tri posto nakon što su američke snage ubile vođu Al-Kaide Osama bin Ladena. U Londonu su cijene barela sirove nafte za isporuke u lipnju pale 4,22 dolara na 121,67 dolara da bi se naknadno stabilzirale na razini od 122,85 dolara. Na američkom tržištu bile su u minusu 2,40 dolara i iznosile su 111,53 dolara za barel. Trgovina na tržištu terminskim ugovorima bila je smanjena zbog praznika u Britaniji i još nekim zemljama, što je možda pridonijelo snažnim oscilacijama cijena, napominju trgovci. Cijene nafte pale su i prije vijesti o Bin Ladenu, nakon što su snage NATO-a tijekom vikenda ubile jednog sina libijskog lidera Muamara Gadafija, a izvori iz industrije kazali da je Saudijska Arabija povećala proizvodnju u travnju. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 120,35 dolara, što znači da je bila 56 centi niža nego dan ranije.
FRANKFURT/PARIZ - Europske burze poskočile su u ponedjeljak na krilima optimizma u vezi s poslovnim rezultatima tvrtki i vijesti o ubojstvu Osame bin Ladena. U takvim je okolnostima frankfurtski DAX dosegnuo 7.565 bodova, ojačavši 0,67 posto, dok je pariški CAC bio na dobitku 0,39 posto i popeo se na 4.123 bodova. Londonska burza nije radila zbog blagdana. Vijest dana je smrt Osame bin Ladena kojeg su u Pakistanu u oružanom sukobu ubile američke oružane snage. Analitičar brokerske kuće CM-CIC izjavio je da nakon događaja u Pakistanu "očekuju pozitivan učinak na moral Amerikanaca, koji bi se mogao reflektirati i u vidu povećane potrošnje".
TOKYO - Na japanskoj i južnokorejskoj burzi cijene su dionica jutros porasle, dok je dolar odskočio s najnižih razina u tri godine, nakon vijesti da je ubijen vođa Al-Kaide Osama bin Laden. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 1,4 posto, a više od 1 posto porastao je i južnokorejski Kospi indeks. U Australiji su, pak, cijene dionica pale oko 0,5 posto, dok se na burzama u Hong Kongu, Šangaju, Singapuru, Maleziji i Tajlandu zbog blagdana danas ne radi. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u plusu od 0,1 posto. Dobro raspoloženje na azijskim tržištima zahvaljuje se rastu cijena dionica na Wall Streetu u petak, pri čemu su Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove najviše razine u gotovo tri godine, a pozitivno je djelovala i vijest da je ubijen vođa terorističke mreže Al-Kaide Osama bin Laden.
NEW YORK - Vodeći indeksi na Wall Streetu dosegnuli su najviše razine u nekoliko godina, a zahvaljujući optimizmu ulagača, moguć je i daljnji rast cijena dionica. Prošloga je tjedna Dow Jones indeks skočio 2,4 posto, na 12.810 bodova, dok je S&P 500 porastao 2 posto, na 1.363 boda, a Nasdaq indeks 1,9 posto, na 2.873 boda. Za Dow Jones i S&P 500 to su najviše razine od lipnja 2008., a za Nasdaq indeks još od prosinca 2000. godine. Optimizam ulagača zahvaljuje se odličnim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i procjenama da će američka središnja banka i dalje voditi izuzetno popustljivu monetarnu politiku. Na ulasku u svibanj, tradicionalno loš mjesec za tržište kapitala, S&P 500 indeks u plusu je u odnosu na početak godine za 8,4 posto. Kako se bliži kraj sezone objave kvartalnih poslovnih izvješća kompanija, u fokus ulagača ponovno ulaze makroekonomski podaci. Ovoga će tjedna najviše pozornosti privući izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak.