Dužnosnici okupljeni na konferenciji uvjereni su da ta svota nije konačna, već da će se skupiti dodatna financijska sredstva kako bi se poprište nuklearne katastrofe iz 1986. učinilo još sigurniji.
"Zajedničkim smo naporima uspjeli skupiti 550 milijuna eura i to je samo preliminarna brojka", kazao je ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič nakon završetka konferencije.
Ukrajina se nadala svoti od 740 milijuna eura, a puni troškovi izgradnje novog sarkofaga i pratećih postrojenja za skladištenje otpada iz reaktora iznose 1,39 milijardi eura.
Vodeću ulogu na donatorskoj konferenciji imali su ministri i dužnosnici Europske unije (EU) i zemalja članica osam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G8). Japanski veleposlanik je kazao da njegova zemlja, u uvjetima nuklearne katastrofe u Fukushimi, neće biti u mogućnosti donirati sredstva za Černobil.
Kako je najavio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, EK će donirati 110 milijuna eura, a Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) 120 milijuna eura. Francuski premijer Francois Fillon obećao je 47 milijuna eura.
Janukovič je podsjetio da je od posljedica radioaktivnosti u Ukrajini, Rusiji i Bjelorusiji umrlo na tisuće ljudi, a milijuni su bili izloženi patnjama.