Ministar uprave Davorin Mlakar obrazložio je da se, radi usklađenja s općim mirovinskim sustavom, ujednačavaju mirovinski uvjeti za muškarce i žene, tako da će ubuduće mirovinu moći ostvariti zastupnici, odnosno zastupnice koji navrše 60 godina života, 25 godina staža te ostvare najmanje jedan puni mandat u Hrvatskom saboru.
Novim se zakonom izjednačava se pravo na starosnu mirovinu ženskih i muških zastupnika, a za žene se uvodi i prijelazno razdoblje do 2031. godine.
Zakon bi stupio na snagu s danom konstituiranja idućeg saziva Sabora i ne bi se odnosio na zastupnike koji su pravo na mirovinu stekli u prethodnim sazivima, uključujući i sadašnji saziv.
Silvano Hrelja (HNS/HSU) ocijenio je da kako "nema razloga da ne glasa za predloženo rješenje, ali i da je ono kratkog dometa i ne zadire u suštinu problema, u trenutku kada građani nedvosmisleno traže ukidanje povlastica političke elite".
"Mislim da je vrijeme da donesemo odluku da i zastupnici idu u mirovinu po općim propisima", poručio je Hrelja, koji smatra da bi se specifičnost posla saborskih zastupnika mogla valorizirati na druge načine, posebnim dodacima, kao u slučaju akademika.
Dragutin Lesar (Hrvatski laburisti) tvrdi da pak da je riječ o "čistom licemjerju" jer se ne dira nikoga tko je od 1995. do danas ostvario mirovinska prava po starom zakonu. Novi zakon se primjenjuje tek od idućeg saziva, a njegovi efekti mogli bi biti vidljivi tek 2018., smatra Lesar, uz ocjenu da se ovim zakonom samo zadržavaju stečene mirovinske privilegije za zastupnike, članove Vlade i ustavne suce.
Ističući apsolutnu potporu Kluba HDZ-a, Emil Tomljanović je istaknuo da se pooštravaju uvjeti za ostvarivanje prava na zastupničku mirovinu, te, radi sklađivanja s općim mirovinskim principom, izjednačavaju uvjeti za muškarce i žene.